2/2023

Praha ovládne Pražské služby. Rozhodující podíl smění za minoritu v Pražské teplárenské

| autor: Tisková zpráva HM Praha0

Praha ovládne Pražské služby. Rozhodující podíl smění za minoritu v Pražské teplárenské

Praha naplní svůj dlouhodobý cíl ovládnutí strategického podniku Pražské služby a.s., včetně spalovny ZEVO Malešice. Získáním rozhodujícího podílu od společnosti AVE CZ se podaří naplnit platná usnesení Zastupitelstva z let 2012 – 2014 a především tak získat absolutní kontrolu nad společností, která v Praze čistí ulice nebo sváží odpad. 

„Ovládnutí Pražských služeb je pro nás důležité především kvůli možnosti vypisovat zakázky v takzvaném režimu in-house. To znamená, že za svoz odpadu a úklid bude město moci platit jedné z vlastních firmem a de facto tak ušetříme částky v řádech miliard korun,“ říká radní pro oblast správu majetku a majetkové podíly Karel Grabein Procházka.

Město získá rozhodující podíl (19,32 %) výměnou za podíl ve společnosti Pražská teplárenská holding a.s., prostřednictvím které ovládá svůj minoritní podíl v Pražské teplárenské a.s.

Ten totiž městu neumožňoval nijak zásadně ovlivňovat dění v této firmě, jelikož se nejednalo o takzvanou blokační minoritu. Pražští radní navíc rozhodovali s vědomím toho, že teplo je regulovanou komoditou, tudíž transakce neumožní skokový nárůst cen.

Praha kromě vlastnického podílu získá více než 1,5 miliardy korun. Rozdíl majetkových podílů v obou společnostech byl stanoven na základě znaleckých posudků, které zohledňovaly i majetkovou strukturu nebo potenciální synergie.

„Pro nás je důležité, že si tím definitivně pojistíme i malešickou spalovnu, protože v minulosti reálně hrozilo, že o ni město přijde. Zároveň je to pro nás důležitý krok na cestě k vytvoření městského holdingu, protože Pražské služby se stanou jeho základní součástí,“ říká Karel Grabein Procházka.

Přestože Praha přijde o podíl v Pražské teplárenské, nepřijde o vliv ve společnosti úplně. Součástí dohody je totiž i podmínka, že městu zůstanou zástupci v dozorčí radě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP