3/2022

Praha má novou moderní třídící linku na plastový odpad

| autor: Pavel Mohrmann0

DSC_0243
zdroj: redakce

Městská společnost Pražské služby představila novou moderní třídicí linku, která vznikla jako součást třídicího centra v Chrášťanech u Prahy. Zvládne zpracovat hodinově až 5 tun odpadu a umí ho roztřídit na 15 výstupních frakcí.

Nová moderní linka si umí poradit s různými druhy plastů, kovovými obaly, nápojovými kartony i s nežádoucími příměsemi. Cílem je zvýšit podíl vytříděných materiálů a předat je k recyklaci.

Zkušební provoz třídící linky byl spuštěn počátkem září a do budoucna se počítá s dvousměnným provozem. Přínosem linky je především velmi kvalitní vytřídění až 15 frakcí, které budou připraveny k recyklaci. Zbytkový odpad, který nelze materiálově využít bude využíván energeticky ve formě tuhého alternativního paliva (TAP) v cementárnách. Část výmětů bude využívána energeticky v zařízení pro energetické využití odpadu - ZEVO.

Budoucností pro vytříděné odpady z této linky je ale chemická recyklace. Jako možný odbyt vytříděného zbytkového plastu – výmětu - a také odpadních rostlinných olejů, připravuje město a Pražské služby spolupráci se společností Orlen Unipetrol. Pyrolýzní jednotka z výmětů vyrobí pyrolýzní olej, který po úpravě může být využit opět k výrobě plastů, nebo třeba biopaliv. Spolupráce bude potvrzena v nejbližší době podpisem Memoranda.

Pro linku nebude problém ani odpad v uzavřených plastových pytlích, umí třídit barevné a čiré fólie, odstraní největší nečistoty a nežádoucí příměsi. Železné kovy vytřídí silný permanentní magnet.

Ostatní materiál linka pomocí optických senzorů a proudů stlačeného vzduchu roztřídí na různé typy plastů (HDPE, PP, PS a PET), různé barvy PET lahví (čiré, modré, zelené a smíšené) a ostatní „neplastový“ materiál. Z tohoto zbytku jsou pomocí technologie vířivých proudů (tzv. eddy current) vytříděny neželezné kovy.

Kvalita a čistota vytříděného materiálu je naprosto zásadní pro další zpracování a recyklaci. Tato třídicí linka nám umožní být více efektivní v množství této cenné suroviny, kterou budeme moci ve větší míře a kvalitě předávat zpracovatelům, kteří ji následně navrátí zpět do oběhu v podobě recyklovaných produktů. Věřím, že nová linka bude Pražany ještě více motivovat ke třídění odpadu, protože budou vědět, že Praha disponuje zařízením s vyspělou technologií, která se o jimi vytříděné odpady postará,“ říká generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

I přes nejistotu na současném trhu s energiemi a cenami, by se měla počáteční investice v hodnotě zhruba 100 mil. korun vrátit za 5 až 10 let.

Fotogalerie:

DSC_0250
DSC_0245
DSC_0234
DSC_0237
DSC_0231
DSC_0230

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur