2/2023

Práce v laboratoři, ukázky pokusů a farmaceutická výroba v Synthesii. To bylo regionální finále soutěže Mladý chemik

| autor: Svaz chemického průmyslu ČR0

Práce v laboratoři, ukázky pokusů a farmaceutická výroba v Synthesii. To bylo regionální finále so

Třicet finalistů z dvaceti základních škol změřilo své síly v laboratorních dovednostech a poté se zúčastnilo ukázek efektních pokusů.

Pro učitele si společnost Synthesia připravila inspirativní program zaměřený na výrobu vitamínu D2 a jiných léčiv, spojený s exkurzí v nejmodernějších provozech organické chemie.

Soutěž odstartovala v říjnu loňského roku a její základní kola probíhala v pěti krajích: Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Libereckém a v Kraji Vysočina. Celkem se klání zúčastnilo téměř 6 000 žáků devátých tříd ze 178 základních škol.

„Probojovat se z šesti tisíc soutěžících mezi třicet nejlepších je obrovským úspěchem. Všichni finalisté prokázali vynikající znalosti a nesporný talent, což je opravňuje k tomu, aby se chemie stala jejich budoucím studijním oborem.

O takto nadané žáky máme velký zájem, protože jim dokážeme nabídnout ideální podmínky pro další růst,“ konstatuje ředitel pořádající SPŠCH Jan Ptáček.

Finále prověřilo praktické dovednosti soutěžících. Úkolem mladých chemiků bylo vypracovat laboratorní úlohu, zaměřenou na určování hmotnostní koncentrace roztoku chloridu sodného. Zadání praktické úlohy žáci hodnotili jako zajímavé a přiměřené jejich schopnostem.

„Podobnou práci jsme s paní učitelkou už dělali, ale během finále se mě zmocňovala nervozita. Výpočty mi přišly docela jednoduché, zato s přesným měřením a vážením jsem měla problémy.

Celkově bych řekla, že úloha byla středně obtížná. Mám ze sebe sice dobrý pocit, ale velké iluze si nedělám. Za úspěch bych považovala umístění do patnáctého místa,“ zhodnotila svůj výkon Barbora Hanzlová ze ZŠ Zámecká Litomyšl.

Souběžně s děním v laboratořích probíhal i doprovodný program pro učitele s názvem Chemie vážně i nevážně – ukázky netradičních pokusů. Lektoři SPŠCH představili pedagogům řadu efektních experimentů, kterými lze zpestřit výuku chemie.

„Pokusy jsou nejúčinnějším způsobem, jak žáky zaujmout. Umožňují totiž chemii nejprve zažít a procítit, a teprve potom pochopit. Což je mnohem přitažlivější než nezáživné biflování pouček z učebnic,“ vysvětluje Jan Ptáček a dodává, že stejný kurz absolvovali i soutěžící žáci.

Finálový den završila odpolední exkurze pro učitele ve společnosti Synthesia. „Naše společnost se jako spoluzakladatel soutěže aktivně podílí na jejím průběhu a každým rokem se snaží nabídnout účastníkům finále přitažlivý doprovodný program.

V letošním roce jsme se zaměřili na učitele chemie, pro něž jsme si připravili prezentaci o výrobě vitamínu D2, zvaného sluneční vitamín, a Mitoxantronu, přípravku používaného k léčbě rakoviny.

Součástí programu byla i exkurze v nejmodernějších výrobních provozech určených pro farmaceutické účely. Naším cílem bylo představit učitelům nejaktuálnější podobu chemické výroby, kterou v učebnicích nenajdou.

Dobře informovaný učitel, který neztratil kontakt s praxí, může totiž mnohem lépe motivovat žáky k dalšímu studiu chemie,“ vysvětluje personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková.

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola proběhne 20. března 2019 v pardubickém ABC klubu na Olšinkách. „Akce bude mít charakter zábavného odpoledne s přitažlivým doprovodným programem.

Pro žáky, učitele i zástupce partnerských společností jsme připravili nejen četná zábavná vystoupení, ale také ukázky chemických pokusů, kosmetický salon vizážistů nebo závěrečnou diskotéku.

Úspěšní mladí chemici se mohou těšit na velmi atraktivní ceny, které jim předají hosté z řad partnerů soutěže,“ přibližuje za organizátory Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing.

Slavnostním vyhlášením výsledků ale soutěž ještě nekončí. Šest nejlepších žáků z našeho regionu postoupí do celostátního finále, které 11. června 2019 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT. Vítěz celostátního finále se stane žákovským mistrem republiky v chemii.

Více informací na

www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

Poděkování partnerům

Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Regionální kolo SPŠCH Pardubice probíhá pod záštitou Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje zodpovědného za školství

Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, Pardubický kraj, EXPLOSIA, a.s., Paramo, a.s., AVX Czech Republic, s.r.o.

Hlavními partnery jsou Odborový svaz ECHO, ČEPRO, a.s.

Středními partnery jsou Cerea, a.s., Alfredo catering, LONZA BIOTEC s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, Synthos Kralupy, a.s.

Partnery jsou AVEFLOR, a.s., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner, s.r.o., GeoEko, s. r. o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s.r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Radka spol. s.r.o. Pardubice, KAVALIERGLASS, a.s., AGROFERT, a.s., ABL&E – JASCO, ZO OS Echo Synthesia, Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, IQLANDIA, o.p.s.

Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Radio Blaník, 5+2 dny, Učitelské noviny, Týdeník Pernštejn

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP