Reklama

2. 2. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Odkladal

Poptávka po ropě poroste až do roku 2040, předpovídá BP

Globální poptávka po ropě bude pokračovat v růstu do roku 2040. Taková je předpověď jedné z největších těžebních společností BP, kterou zveřejnila minulý týden. Zájem o černé zlato však již nebudou táhnout vozy, ale vyšší spotřeba plastů, uvedla agentura Reuters.

BP jde proti proudu

Prognóza britské společnosti jde proti předpovědím ostatních velkých hráčů, jako například Royal Dutch Shell, který počítá, že růst po fosilních palivech se zastaví do roku 2030, kdy většina zemí světa postupně přejde na méně znečišťující energetické zdroje.

Hlavní ekonom BP Spencer Dale řekl, že nadbytek ropy by měl nastavit dlouhodobou úroveň v rámci boje mezi producenty s nízkými náklady a těžaři s vyššími náklady. Do první skupiny řadí členy OPEC na Blízkém východě, americké těžaře, jakož i Rusko.

Do druhé kategorie zařadil offshore producenty z Brazílie, Asie či Severního moře. "Nízkonákladoví producenti budou využívat svou konkurenční výhodu, aby zvýšili svůj podíl," uvedl.

Auta už tak nebudou táhnout

Na druhou stranu Dale nechtěl komentovat konkrétní ceny černého zlata v budoucnosti.

Jak se dále uvádí v prognóze, růst globální poptávky by se měl snížit z jednoho milionu barelů za den na 400 tisíc barelů do roku 2035. V té době by měla celková spotřeba dosáhnout 110 milionů barelů ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372