2/2023

Poplatky za vodné a stočné mohou v roce 2024 vzrůst až o čtvrtinu

| zdroj: nase-voda.cz0

jimmy-chang-NP8gd2KUnfw-unsplash
zdroj: unsplash.com

Vzhledem k vysoké inflaci v průběhu roku 2023, stále neklesajícím nákladům na výrobu a čištění vody a přetrvávající nejistotě ohledně dalšího vývoje cen se v roce 2024 zvýší poplatky za vodné a stočné až o 25 procent.

V rozhovoru pro portál Naše voda to uvedl v průběhu konference „Provoz vodovodů a kanalizací“ v libereckém hotelu Babylon ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s. (SOVAK ČR) Vilém Žák. Odhad vývoje cen v roce 2024 podle něj zpracovala expertní skupina SOVAK ČR, přičemž podle tohoto odhadu by se mělo navýšení cen za vodné a stočné pohybovat v intervalu 11 až 25 procent.

Zmiňovaných 11 procent přitom vychází z míry inflace za rok 2023 podle dat České národní banky. „To znamená, že všichni vodohospodáři budou ve svých kalkulacích vycházet minimálně od této hranice,“ konstatoval Žák. Další navýšení pak bude podle SOVAK ČR odrážet míru nejistoty dalšího vývoje. „Nevíme, jak se budou vyvíjet ceny energií, nevíme, jakým směrem se budou pohybovat další vstupy, jako je chemie, stavební práce nebo materiály na trubní systémy,“ uvedl Žák.

Současná situace je tak podle něj pro kalkulace cen vodného a stočného nejsložitější v historii.

Rozhovor s Vilémem Žákem si můžete poslechnout v rubrice „Videoreportáž“ v pravém sloupci úvodní stránky portálu Naše voda nebo na youtube účtu tohoto portálu:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE