1/2024

Polsko letos zažívá solární boom a ještě větší ho zřejmě čeká

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

Polsko letos zažívá solární boom a ještě větší ho zřejmě čeká

GlobalData předpovídá, že díky místním příznivým podmínkám vzroste výkon solárních elektráren v Polsku na 3,15 GW do konce roku 2022.

Polsko letos zaznamenalo fenomenální narůst instalací solárních elektráren. Dle společnosti GlobalData náš severní soused v září překročil hranici 1 GW instalovaného solárního výkonu a do konce roku by celkový instalovaný výkon mohl dosáhnout hodnot 1,2 až 1,3 GW. To pro Polsko představuje obrovský skok dopředu v oblasti výstavby obnovitelných zdrojů.

„Letošní zářijové snížení DPH pro mikro PV systémy z 23 % na 8 % spolu s oznámeným systémem slev přes program Můj proud (Mój Prąd) pro rezidenční PV systémy pomůže posílit růst nového instalovaného výkonu, který byl vytvořen technologií net metering a podpůrným CfD (Contract for Difference) systémem,“okomentoval prohlášení Tarun Bhutani, projektový manažer v GlobalData.

Dle manažera GlobalData je dalším správným krokem k posílení růstu solárního výkonu rozšíření net metering systému pro byznys a energetické komunity. Systém byl dříve přístupný pouze pro běžné občany. Navíc se v Polsku ještě letos bude konat solární aukce, která by měla přidat dalších 750 MW výkonu.

Dle propočtů Global data by solární výkon v Polsku měl narůst z předpokládaných 1,3 GW na konci letošního roku na 3,15 GW v roce 2022, tedy téměř 2 GW solárního výkonu za následující tři roky.

Vláda nastavila příznivé podmínky

Do vládního slevového programu Můj proud je přidělena 1 miliarda polských zlotých (cca 6 miliard českých korun). Program může přidělit podporu v přepočtu až 30 tisíc korun na jeden projekt a vztahuje se pouze na rezidenční solární systémy v rozmezí 2 až 10 kW instalovaného výkonu.

Bhutani dále informoval, že významní hráči na polském trhu již oznámili své velké plány. Například jedna polská společnost uzavřela dohodu s čínským výrobcem za účelem postavení 600MW solární elektrárny. Dále dvě polské společnosti uzavřely dohodu o záměru postavit solární elektrárny o výkonu 500 MW.

Bhutani celkovou situaci shrnul, že příznivá regulační opatření, daňový systém a dobře navržené finanční mechanizmy dělají z Polska nejžhavější solární trh v Evropě.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA