1/2022

Polemika nad vyhláškou o palivech z odpadů

| autor: Martina Jandusova0

pexels-towfiqu-barbhuiya-8693379.jpg
zdroj: pexels

V rámci odpadové legislativy Ministerstvo životního prostředí připravuje vyhlášku o palivech z odpadů, které jsou v odpadovém sektoru kontroverzním tématem. V naší dnešní polemice kritéria vyhlášky hodnotí odpadáři, kteří mají s palivy z odpadů mnohaleté zkušenosti.

Vyhláška, která stanovuje podmínky při jejichž splnění přestává být palivo vyrobené z odpadu a palivo vyrobené z odpadní biomasy odpadem, je v současné chvíli v meziresortním připomínkovém řízení. V návrhu vyhlášky jsou definovány druhy odpadů, které bude pro přípravu paliv z odpadů možné použít, mezní hodnoty škodlivin a další podmínky, které je nutné splnit, aby paliva na výstupu přestala být odpadem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o léta diskutované téma, obrátili jsme se na Petra Bielana ze společnosti OZO Ostrava a Libora Luňáčka z odpadové společnosti FCC Česká republika, aby nám přiblížili, jak připravovanou vyhlášku hodnotí.

Petr Bielan, technický náměstek ve společnosti OZO Ostrava s. r. o.

Dovolím si dát do souvislostí současnou výrobu paliv a dnešní návrh vyhlášky. Historie výroby paliv má v ČR přibližně dvacetiletou tradici. Výroba prokázala jak ekonomickou tak ekologickou udržitelnost. Protože se jedná jen o několik společností, které se výrobou paliv z odpadů (TAP) zabývají, není tato odbornost příliš známá. Výrobek TAP se uvádí na trh v souladu se zákonem 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky. Certifikační orgán v souladu se zákonem posoudil proces výroby a prohlásil výstup z linky výrobkem.


Přečtěte si také:

Co bude považováno za tuhé palivo?


Ochrana ovzduší je zajištěna v rámci IPPC zdroje, kde se TAP využívá a posuzuje se stejně jako by se jednalo o odpad a jsou mu dané stejné zákonné požadavky na ochranu ovzduší, jaké máme na odpady. Za celou historii nebyl zjištěn jediný problém jak na straně použití paliva, tak na straně kvality cementu při jehož výrobě se TAP používá, tak ani ze strany emisí, kdy zdroje jsou měřeny a dodržují zákonné limity dané rozhodnutím konkrétního zdroje. Z hlediska náhrady uhlí výrobkem z odpadů, TAP, se jedná o náhradu neobnovitelných zdrojů. Zvláště v dnešní době je taková náhrada důležitá i z hlediska snižování emisí CO2.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO