1/2022

Co bude považováno za tuhé palivo?

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-3174348.jpg
zdroj: pexels

Ministerstvo životního prostředí v současné době pracuje na vyhlášce o palivech z odpadů. Vyhláška bude dalším prováděcím předpisem k novému zákonu o odpadech.

Nejenom recyklace, i míra EVO je nízká

1. ledna minulého roku vstoupila v účinnost nová odpadová legislativa, zejména zákon o odpadech (zákon č. 541/2020 Sb.) a zákon o výrobcích s ukončenou životností (zákon č. 542/2020 Sb.). Ministerstvo životního prostředí, které má odpadový balíček na svědomí, chce skrze novou legislativu zamezit nevhodnému nakládání s odpady.

Dosud byla v České republice míra skládkování velmi vysoká. 48 % z celkové produkce komunálních odpadů se v roce 2020 uložilo na skládky. Míra recyklovaných, i energeticky využitých odpadů, byla naproti nízká. Právě nová legislativa je základním předpokladem pro realizaci nezbytných změn v českém odpadovém hospodářství.

Kromě zvýšení míry recyklace komunálních odpadů a redukce skládkování, nový zákon o odpadech stanovuje, že v roce 2035 bychom měli dosáhnout energetického využití komunálních odpadů na úrovni mezi 25 – 35 %. V současnosti se energeticky využívá 12% komunálních odpadů , přitom v EU je průměr 30 %. Je potřeba ovšem zdůraznit, že podle zákona může být podíl energetického využití navýšen pouze oproti skládkování, nikoli oproti recyklaci.

Vyhláška pro TAPy

Zákon o odpadech tedy poskytuje prvotní informace o tom, jak by se energetické využití komunálních odpadů mělo v Česku vyvíjet. Ministerstvo životního prostředí rovněž připravuje vyhlášku o kritériích, při jejichž splnění přestane být palivo vyrobené z odpadu odpadem, která bude pro energetické využití odpadů stěžejní.

Návrh vyhlášky je připraven a je v současné době ve vnitřním připomínkovém řízení. Budou zde definována kritéria, při jejichž splnění se palivo z odpadu dostane mimo odpadový režim. Ve vyhlášce se objeví parametry pro paliva z odpadu a parametry pro paliva z odpadní biomasy.

Paliva, která splní podmínky definované ve vyhlášce, přestanou být na výstupu odpadem. Klíčovou novinkou ve vyhlášce je, že paliva budou spalována mimo režim tepelného zpracování odpadu podle zákona o ochraně ovzduší. Proto ministerstvo nastavilo požadavky na vstupní odpady a obsah škodlivin ve vyrobeném palivu.

Palivo z odpadu

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO