Reklama

19. 6. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Václav Kuncl

Pohled externího ekologa do českých firem

Víte co všechno musíte řešit v oblasti životního prostředí?

Poradenstvím se zabývám aktivně 15 let. Působil jsem ve funkci ekologa společnosti, technologa oprávněné osoby a nyní již řadu let pracuji jako externí poradce v oblasti životního prostředí. Dovolím si popsat roli ekologa, tak jak je vnímaná v mnoha českých firmách, abych posunul názory některých manažerů o důležitosti této pozice.

Jak je to s poradenstvím v oblasti životního prostředí?

Mnoho společností zaměstnává účetní, ale přesto si najme daňového poradce. Zaměstnává technika BOZP, který zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci, ale stejně si preventivně pozve externího bezpečnostního technika, třeba i jako lektora – školitele.

Oborů, kde si firma najímá externí služby je mnoho. V oblasti životního prostředí tomu tak ale úplně není. Většinou se vedení společnosti začne zajímat o tuto problematiku až ve chvíli, kdy očekává kontrolu, anebo když už je po ní a „hasí" se požár.

K většině firem se tak dostávám pozdě, snažím se toho hodně vyřešit, ale co už mělo být v nějakém termínu zaevidováno, odesláno či ohlášeno, zachránit nedokážu.

Pozice českého ekologa

U malých i středních firem zpravidla neexistuje samostatná pracovní pozice ekologa ve smyslu vlastního zaměstnance. Při jejich velikosti a zaměření je to nakonec i logické.

Potom tato funkce, pokud vůbec existuje, připadne mnohdy tomu, kdo se nejméně brání. Většinou je to asistentka jednatele nebo ředitele, který má pocit, že tak má vše plně pod kontrolou.

Nebo je to účetní, která řeší veškeré doklady a faktury a vlastně vše eviduje a hlídá. Asi nejběžnějším případem je, že ekologii řeší vedoucí údržby nebo provozu, protože o tom přece ví nejvíce.

U větších firem je situace o poznání lepší. Ekolog zde existuje, ale v mnoha případech i on má kumulovanou funkci a z časových důvodů nezajistí vše tak, jak by měl a chtěl.

Zároveň je pro něj často složité řešit problematiku ekologie podniku bez možnosti konzultace a v záplavě legislativních změn v návaznosti na řadu evropských nařízení.

Náplň práce ekologa

Pro lepší pochopení je nutné si vytvořit představu o tom, co vlastně všechno má taková pozice ekologa zajišťovat. Samozřejmě, že rozsah práce a povinností je úměrný tomu, o jaký podnik se jedná, čím se zabývá a jaké „nebezpečí” pro životní prostředí znamená.

Obecně lze konstatovat, že ekolog se musí umět dobře orientovat především v problematice:

  • odpadového hospodářství,
  • nakládání s obaly,
  • ochraně vod,
  • ochraně ovzduší,
  • chemických látek a směsi (CHLaS),
  • posuzování vlivů na životní prostředí (EIA),
  • integrované prevence znečišťování ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372