Reklama

5. 11. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Plasty se hromadí, jak si s nimi Evropa poradí?

Plasty důsledně třídíme, ale co s nimi? Čína je už nechce a zpracovatelské kapacity v Evropě chybí. Pomůže nám připravovaná Strategie pro plasty?

Není tajemstvím, že Evropská komise chystá dokument s názvem Strategie pro plasty. BusinessEurope, čili evropská podnikatelská sféra, ohodnotila návrh Strategie jako poměrně realistický a vyvážený. Přesto se podle nich v návrhu vyskytuje pár oblastí, které jsou přinejmenším nejasné.

Rozšířená odpovědnost výrobců

Schémata rozšířené odpovědnosti výrobce jsou v návrhu definována jako záležitost, o které by si měl každý členský stát rozhodnout sám a to podle toho, jak uzná za vhodné. Rozšířená odpovědnost výrobce je sice praktický způsob, kterým se systematicky zajišťuje shromažďování velkých jednotných objemů, přesto existují obavy z toho, že v Evropě vznikne v každém odvětví 27 různých modelů.

Dále se BusinessEurope podivuje nad tím, proč chce Komise zahájit diskuzi o rozšířené odpovědnosti výrobce v oblasti plastů, ačkoliv již byla předmětem diskuzí v rámci širší rámcové směrnice o odpadech.

Trh s druhotnými surovinami

V Evropě je nezbytné dosažení reálného trhu s druhotnými surovinami, což vyžaduje přinejmenším stejný důraz jak na jejich kvalitu, tak i na množství. A je velmi důležité pohlédnout na poptávku na trhu před tím, než budou stanovena jakákoli evropská či národní kritéria pro třídění plastů. Podnikatelská sféra oceňuje zohlednění konkurenceschopnosti recyklovaných materiálů, přesto jim to připadá málo konkrétní.

Je třeba také zmínit, že neexistují žádné návrhy toho, jak se bude dovážený materiál posuzovat. Evropští spotřebitelé nakupují čím dál tím více plastového zboží ze třetích zemí. A právě o těchto plastových výrobků a obalů nic nevíme, přesto končí ve stejném recyklačním procesu.

Proto je nutné zajistit, aby se uplatňovala stejná pravidla a elektronický obchod nefungoval na úkor bezpečnosti výrobků a ochrany spotřebitele. Pokud chceme, aby všechny plastové obaly uváděné na trh EU byly opět použitelné nebo snadno recyklovatelné, musíme najít globální řešení v boji proti úniku plastů.

Systémy návratnosti vkladů

Pokud jde o systémy návratu vkladů, tak Komise by měla přinejmenším provést hodnocení socioekonomických nákladů a přínosů, a to před tím, než se o nich bude mluvit, jako o odpovědích na otázky lepšího sběru a třídění ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372