1/2024

Plán Mnichova na 100 % elektrické energie vyrobené z OZE do roku 2025 se setkává s opozicí v Norsku

| autor: oEnergetice.cz - Daniel Grecman0

Plán Mnichova na 100 % elektrické energie vyrobené z OZE do roku 2025 se setkává s opozicí v Norsk

Mnichov, který je jedním z nejlidnatějších měst a zároveň jedním z nejvíce důležitých ekonomických bodů v Německu, sestavil v roce 2009 ambiciózní plán, který si klade za cíl pokrýt svou potřebu elektrické energie ze 100 % elektřinou z obnovitelných zdrojů do roku 2025.

Má to ale jeden háček. Mnichov nemůže pokrýt dodávku respektive vyrobit dostatečné množství elektrické energie pro obyvatelstvo, které čítá více než 1,3 miliónů obyvatel, z aktuální zdrojové základny obnovitelných zdrojů. Spolková země Bavorsko, ve které se Mnichov nachází, uvalila omezení na nové projekty spojené s větrnou energií, která komplikují zmíněný plán Mnichova.

Z tohoto důvodu investoval Mnichov v zahraničí, konkrétně v Norsku, s plánem, že elektrická energie vyrobená v Norsku bude exportována do Německa. Plán na výstavbu větrníků se ovšem setkal s odporem ochránců životního prostředí, jelikož se dle zpravodajského portálu Welt Online předpokládá výstavba „v citlivých oblastech“.

„Norsko má pouhých 12 % nedotčené přírody a toto území se zmenšuje,“ pronesl Per Hanasand, předseda norského svazu pro turistiku.

Projekt na výstavbu větrných farem je dle Welt Online o to více kontroverzním proto, že veškerá energie má být exportována.

Minulý měsíc Německo ohlásilo svůj úmysl vyřadit z provozu všechny své uhelné elektrárny (84 elektráren) do konce roku 2038 za účelem snížení emisí. Zatímco Německo bude hledat řešení v nahrazování odstaveného výkonu především v obnovitelných zdrojích energie, země dodávající zemní plyn, mezi které patří i Norsko, očekávají v budoucnu z rozhodnutí Německa svůj prospěch.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag