Reklama

31. 1. 2020  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös

Pěnový polystyren, retardér hoření, mouční červi a recyklace

Zdánlivě nesouvisející pojmy z nadpisu mají kupodivu něco společného. Došlo totiž k jejich zajímavému propojení. 

Pěnový polystyren (EPS) se vyrábí technologií předpěňování a následného vypěňování od začátku padesátých let minulého století (více na www.epscr.cz). Původně se aplikoval v obalovém průmyslu, od konce padesátých let i jako izolant ve stavebnictví.

Pro tyto aplikace bylo předepsáno používat typy pěnového polystyrenu se sníženou hořlavostí. Jako nejefektivnější řešení se jevilo použití bromovaných retardérů hoření typu hexabromcyklododekan (HBCDD). I když tato látka patří mezi nejvíce prozkoumané chemikálie z hlediska vlivu na zdraví a životní prostředí /více než 1 000 studií a publikací/, byla chemickou agenturou ECHA zařazena v roce 2011 do přílohy XIV dle REACH jako látka vzbuzující vysoké obavy (podrobněji v článku: „Příběh látky na seznamu XIV“ ze dne 7. 5. 2016).

Na zasedání členských států Stockholmské úmluvy v květnu 2013 byl retardér HBCDD zařazen do přílohy I, tj. na celosvětový seznam zakázaných persistentních organických látek, přičemž pro aplikace EPS s HBCD ve stavebnictví byla povolena výjimka s možností používání ještě dalších pět let. Evropa si v rámci procesu REACH povolila výjimku pouze do 21. 8. 2017.

Výrobci bromovaných retardérů hoření a EPS urychlili náhradu HBCDD za vyhovující retardér, takže např. v ČR se přestal zpracovávat EPS s HBCD k 1. 10. 2015. Ve stati „Veletrh Kunststoffe 2019 vstříc cirkularitě plastů – část 5 – aditiva“ ze dne 26.11.2019 na tomto webu jsem připomněl, že ne všechny bromované retardéry hoření jsou zakázané, když vykazují globálně největší podíl na aplikacích retardérů hoření. Navíc vědci z Vanderbit University zjistili, že brom je 28. prvkem, který má zásadní vliv na vývoj tkání u všech živočichů. Bez bromu by žádní živočichové neexistovali.

V článku na tomto webu dne 10. 2. 2019 nazvaném „...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372