1/2024

Palivové nádrže z České republiky ochrání jadernou elektrárnu Hinkley Point ve Velké Británii

| zdroj: Moravian Industrial Company0

Palivové nádrže z České republiky ochrání jadernou elektrárnu Hinkley Point ve Velké Británii

Utajovaný nadměrný náklad opustil Českou republiku ve druhé polovině září a po více než šesti týdnech dorazil na místo určení. Nádrže budou sloužit jako zásobník na palivo k záložním diesel agregátům a budou tak jednou z nejdůležitějších částí celého bezpečnostního systému jaderné elektrárny.

Rozměr každé z nádrží je 10 m x 6,5 m x 6 m. Jejich prázdná hmotnost přesahuje 65 tun a objem je těžko uvěřitelných 220m3. Pro představu se jedná o velikost srovnatelnou s objemem téměř 18 zahradních bazénů o průměru 4m a hloubce 1m.

Doposud jsme v našich závodech v Kramolíně a Hrotovicích vyrobili obrovské tepelné výměníky, kondenzátory, tlakové nádoby a další díly pro elektrárny ve Francii, Turecku, Velké Británii, Nizozemí, Irsku, Švýcarsku, Rusku, Turkmenistánu nebo Uzbekistánu.

Žádný z výrobků ale nebyl tak velký a objemný, jako tyto bezpečnostní nádrže. Jejich výroba trvala déle než osmnáct měsíců a na každé z nich byly odvedeny desítky tisíc hodin práce našich lidí,“ říká majitel MICo Group, Jiří Denner.

Transport samotných nádrží se připravoval déle než 6 měsíců a byl logisticky extrémně náročný. Z bezpečnostních důvodů byl rozdělen na dvě etapy a byla nutná součinnost policie, silničářů a energetiků.

Pozemní převoz zajišťovaly čtyři tahače s délkou přes 35 metrů a každá ze souprav vážila až 120 tun. Do přístavu v Bratislavě přijel celý konvoj po týdnu a dalších 5 týdnů trvala cesta do přístavu u jaderné elektrárny Hinkley Point.

Výrobky, které u nás klienti objednávají, jsou originály, žádná sériová výroba. Navíc musí splňovat nejpřísnější kritéria, protože i ta nejmenší nedokonalost může mít dalekosáhlé důsledky.

Při výrobě těchto nádrží byly podmínky ještě přísnější a zástupci klienta proto byli v naší fabrice prakticky po celou dobu výroby a kontrolovali si každý detail technologického postupu. Chápu to a není se čemu divit.

V případě krizové situace je využití diesel agregátů pro zajištění bezpečnostních systémů elektrárny Hinkley Point klíčové, všechno musí fungovat na 100 % a prostor na chybu není vůbec žádný. Ale vyrobit 65 tun velkou nádrž s přesností na mikrometry je velká frajeřina a celý tým MICo si zaslouží velký respekt,“ dodává Denner na závěr.

Foto/zdroj: Moravian Industrial Company

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling