1/2024

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

| autor: Pavel Mohrmann0

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

Po slavnostním zahájení, kde mimo jiné promluvila europoslankyně Kateřina Konečná, představil pohled Ministerstva životního prostředí na balíček EK k oběhovému hospodářství Jan Maršák, vedoucí oddělení koncepcí a technologií a zástupce ředitele odboru odpadů. Zmínil se i o novele stávajícího zákona o odpadech. Nazval ji Adaptační záležitostí, kterou se do zákona překlápí evropská legislativa.

Velkou diskuzi očekává vyhláška, která se bude týkat paliv z odpadů. „Neustále se vede debata, zda je vyhláška nutná, či ne,“ řekl Jan Maršák.

Dále promluvil o tom, zda termín konce skládkování – rok 2024, který je v legislativě, je přísný, či ne.

Poplatky vzal jako již notoricky známé téma k vášnivým diskuzím. „Drobně se nám mísí informace o tom, zda jde o navýšení pro občany, nebo pro obce. Pak je to velmi dobrý nástroj k šíření hysterie,“ upozornil Maršák.

Jako viníka kolapsu při schvalování nového zákona o odpadech označil navrhované zvyšování poplatků. „Informace o tom, že bude až čtyřnásobné, jsou liché a jsou šířeny účelově. Výsledkem má být odpor obcí.“ Promluvil i o výstavbě jednoduchých třídících zařízení, jako o absolutně nekompetentní technologií.

Dopis odpadových společností asociovaných v ČAOH (Česká asociace odpadového hospodářství) a dalších sdružení adresovaný počátkem roku všem obcím, označil jako silně matoucí a účelový.

O dalších zajímavostech z konference budeme informovat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag