1/2024

Obnovitelné zdroje loni v Evropské unii vyrobily již 32,3 % elektřiny. Česká republika s pouhými 11% zůstává pozadu

| autor: Hnutí DUHA0

Obnovitelné zdroje loni v Evropské unii vyrobily již 32,3 % elektřiny. Česká republika s pouhými 1

Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnily think-tanky Sandbag a Agora Energiewende [1]. Na růstu se podílely především nové instalace solárních a větrných elektráren a normální produkce vodních zdrojů (po výrazně podprůměrném roce 2017).

V České republice se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny dostal na hodnotou 11,1 % a dlouhodobě stagnuje [2].

Důležitým evropským trendem je pokles výroby elektřiny z černého uhlí. Ta poklesla meziročně o 9 % a od roku 2014 o 40 %.

Vzhledem k ohlášeným záměrům útlumu uhelných elektráren je patrné, že tento trend bude pokračovat.

V případě hnědého uhlí, jehož spalování má ještě horší ekologické dopady, je ovšem pokles využívání v elektrárnách daleko pomalejší.

Navíc země závislé na hnědém uhlí, ke kterým patří také Česká republika, nemají plán na náhradu tohoto paliva (výjimkou je aktuální výsledek jednání uhelné komise v Německu [3]).

Autoři poukazují na skutečnost, že jednou z příčin pomalého poklesu výroby elektřiny z hnědého uhlí je pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů v zemích, jako je Česká republika, Polsko, Bulharsko nebo Řecko.

Specifikem České republiky je, že významná část výroby uhelných elektráren není potřebná pro pokrývání domácí poptávky, ale směřuje na vývoz. Vzhledem k ročnímu vývozu na úrovni 13 TWh [4] by bylo možné řadu uhelných bloků uzavřít okamžitě bez náhrady, pouhým omezením vývozu.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

Zatímco ve Velké Británii, Francii, Itálii nebo Rakousku končí uhlí a rostou obnovitelné zdroje, Česká republika a další hnědouhelné státy se této pozitivní změně stále brání.

Až se nás jednou vnoučata nad fotografiemi povrchových hnědouhelných dolů budou nevěřícně ptát, zda to dříve bez těch děsivých jam nešlo, budeme muset připustit, že možnosti existovaly."

Poznámky:

[1] Agora Energiewende and Sandbag (2019): The European Power Sector in 2018. Up-to-date analysis on the electricity transition.https://www.agora-energiewende.de/fileadmin2/Projekte/2018/EU-Jahresauswertung_2019/Agora-Energiewende_European-Power-Sector-2018_WEB.pdf

[2] A. Bufka, J. Veverková, D. Andronic: Obnovitelné zdroje energie v roce 2017, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, říjen 2018

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nemecko-melo-ukoncit-spalovani-uhli-v-roce-2038-ci-jiz-2035-jde-o-kompromis-s-uhelnymi

[4] Roční zpráva o provozu ES ČR 2017, Energetický regulační úřad, 2018, http://www.eru.cz/documents/10540/462820/Rocni_zprava_provoz_ES_2017.pdf

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ