2/2023

Obalová společnost mění sazby odměn za zajištění úpravy a využití odpadů

| autor: Martina Jandusová| zdroj: EKO-KOM0

Obalová společnost mění sazby odměn za zajištění úpravy a využití odpadů

Začátkem roku došlo ke krizi související s odběrem vytříděného papíru. Obce byly nuceny za odvoz této komodity doplácet, přítom dříve za ní dostávaly zaplaceno. Proto byl spuštěn program intervence, ve kterém EKO-KOM vyplácel vyšší odměny třídícím linkám za papírovou obalovou složku.

Intervence, a v neposlední řadě i protikoronavirová opatření, která zvedla poptávku po papírových obalech a hygienických potřebách, krizi s vytříděným papírem z velké části vyrovnala. "Situace s odběrem papíru a jeho ceny se v ČR stabilizovala," říká Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu, EKO-KOM, a.s.

Dále uvádí, že cena vytříděného papíru v druhém čtvrtletí 2020 se vrátila na úroveň odpovídající období třetího čtvrtletí 2019. Prodejní ceny i méně hodnotných druhů papíru oproti počátku roku dosahují dvojnásobku až trojnásobku a hodnoty hlavních burzovních indexů obchodu s papírem PIX se vrátily na úroveň podzimu minulého roku. Proto s účinností od července EKO-KOM omezuje intervenci a upravuje sazbu třídícím linkám za dotřídění obalového papíru na 270 Kč/t.

"Přestože jsou ceny na úrovni podzimu minulého roku, naše platby třídičkám za dotříděný obalový papír zatím ponecháváme v porovnání s loňskými platbami o něco vyšší, protože situace je nadále nestabilní, a proto považujeme za nutné korekce na předkrizový stav činit pozvolně," vysvětluje Martina Filipová.

Od letošního července dochází ještě k jedné změně. EKO-KOM zahajuje program podpory rozvoje sběrné sítě pro kovy. Jeho nedílnou součástí je kromě platby bonusu obcím za každou nádobu ve veřejné sběrné síti, do které je možno třídit kovové obaly samostatně nebo ve více komoditním sběru, také zvýšení odměny úpravcům odpadů za dotřídění kovových obalů ve směsi z 30 Kč/t na 420 Kč/t odpadů z obalů. Odměna podle EKO-KOMu slouží pro pokrytí průměrných zvýšených nákladů s dotříděním kovových obalových odpadů sbíraných ve směsi.

"Trh s druhotnými surovinami budeme i nadále pečlivě sledovat a budeme na jeho vývoj reagovat odpovídajícími korekcemi, případně jinými opatřeními v případě krizového vývoje," dodává Filipová.

Nový sazebník, který je platný od 1. 7. 2020, je dostupný na webových stránkách EKO-KOMu.

Foto: wikimedia.org

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP