Reklama

1. 3. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Nově vyvinutý metamateriál chladí objekty v noci i přes den, nepotřebuje elektřinu ani vodu

Skleněno-polymerní hybrid o tloušťce papíru funguje jako klimatizační zařízení a jeho levná masová výroba je pouze otázkou času.

Vědci objevili nový druh tenkého materiálu, který ochlazuje povrch předmětů i když na něj svítí slunce. A to bez využití jiné energie, vody nebo tradiční klimatizace.

Jde o hybridní skleněno-polymerní materiál o tloušťce 50 mikrometrů, což je jen o něco více než alobalová fólie. Podle vědců je možné jej levně vyrobit. "Nízko nákladový proces výroby bude průlomovým pro aplikování technologie radiačního chlazení v reálném světě," tvrdí vědecký výzkumník Xiaobo Yin, asistent profesora na Coloradské univerzitě.

Způsoby využití materiálu v budoucnu mohou zahrnovat chlazení obytných budov, komerčních prostor a jiných objektů. Ale například i solárních panelů, čímž by se prodloužila jejich životnost. Na přímém slunci se solární panely nadměrně přehřívají, čímž se snižuje účinnost přeměny slunečních paprsků na elektřinu.

Užitečné uplatnění může najít i v tepelných elektrárnách, které spotřebují obrovské množství vody a elektřiny na udržování provozní teploty zařízení.

Materiál ochlazuje objekty tak, že rozptyluje tepelnou energii slunce ve formě ultrafialového záření. Jeho testování prokázalo chladící výkon rovnající se elektřině vyprodukované slunečními kolektory srovnatelné plochy. Navíc, chlazení probíhá nepřetržitě, ve dne i v noci.

"Deset až dvacet čtverečních metrů materiálu na střeše dokáže v létě vhodným způsobem ochladit rodinný dům," objasňuje Gang Tan, asistující profesor na univerzitě ve Wyomingu.

Vědci tvrdí, že nový materiál je lehký, snadno se přizpůsobuje zakřiveným povrchem a také jeho masová výroba je poměrně jednoduchá. Jejich úkolem bylo vytvořit hmotu, která by odrážela všechny sluneční paprsky zpět do atmosféry a zároveň umožňovala únik ultrafialového záření.

sklopolymer.jpg

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372