2/2023

Nové možnosti pro společensky odpovědný výzkum v oblasti nanotechnologií

| autor: Technologické centrum AV ČR0

Nové možnosti pro společensky odpovědný výzkum v oblasti nanotechnologií

Mohou posunout výzkum, vývoj a technologický pokrok v mnoha různých odvětvích, například v energetice, zdravotnictví, elektronice, potravinářství nebo stavebnictví. Rostoucí míra jejich využívání ale zároveň vyvolává obavy z možných nežádoucích důsledků (např. zdravotních či etických). 

GoNano je tříletým evropským projektem, jehož cílem je ukázat, jak společenské potřeby a obavy mohou být zahrnuty do vývoje konkrétních výrobků z nano-materiálů v pilotních tematických oblastech zdraví, energetika a potraviny.

Procesy vývoje nano-výrobků ze zmíněných oblastí, do kterých se v celém jeho průběhu zapojí konkrétní firmy, výzkumníci, občanská společnost, politici i široká veřejnost, budou probíhat v České republice, Španělsku a Nizozemsku. 

Výsledkem projektu bude jak návrh devíti nano-výrobků (z každé oblasti tři), tak i formulace doprovodných systémových doporučení a opatření, která budou podporovat společensky odpovědný výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií.

Ambicí projektu je současně i to, aby se tyto pilotní procesy vývoje nano-výrobků, v rámci kterých budou zohledňovány postoje širokého spektra aktérů, staly inspirací pro budoucí společensky odpovědné inovace v oblasti technologií. Tedy inovace, které přímo reagují na potřeby, názory a hodnotové postoje široké veřejnosti. 

Projekt řeší 10 partnerů, českým zástupcem v konsorciu je Technologické centrum AV ČR. Lise Bitsch, koordinátorka projektu z Danish Board of Technology Foundation, dodává: „Pro odpovědný vývoj nanotechnologií je nezbytné zapojení široké veřejnosti.

V oblasti nanotechnologií mohou výzkumníci a občané společně navrhnout udržitelná, přijatelná a žádoucí řešení a produkty, jejichž prvotním smyslem je naplnit konkrétní společenské potřeby.“ 

Projekt vítá i Caroline Kranz, Senior Manager z oddělení komunikace a vnějších vztahů firmy BASF: „Pro úspěch firmy BASF je propojení společenských potřeb a obav s inovacemi ve firmě velmi důležité. V tomto ohledu je projekt GoNano unikátní proto, že otestuje konkrétní postupy, jak tohoto propojení úspěšně dosáhnout.“

KONTAKTNÍ ÚDAJE:

Webová stránka: http://gonano-project.eu

Twitter: @GoNano_EU

Facebook: https://www.facebook.com/pg/GoNanoEU/

Koordinátor projektu: Lise Bitsch, Danish Board of Technology Foundation

E-mail: lb@tekno.dk · Mobil: +45 3113 3203

Kontakt v České republice: Lenka Hebáková, Technologické centrum AV ČR, Oddělení strategických studií (www.strast.cz) E-mail: hebakova@tc.cz · Tel.: +420 234 006 151

Pro zasílání novinek o aktivitách projektu se registrujte zde: http://gonano-project.eu/contact/

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP