2/2023

Nová zeleň přispěje ke zlepšení ovzduší v Ostravě

| autor: Město Ostrava0

Nová zeleň přispěje ke zlepšení ovzduší v Ostravě

Ostrava se tak stává prvním městem v republice, které získalo grant z komunitárního programu Evropské unie.

„To, že jsme získali grant pro podporu nejinovativnějších projektů v Evropě jako první město v republice a teprve čtvrté ve střední Evropě, je skvělým vysvědčením pro Ostravu i celý region.

Těší mne, že se projekt týká tématu pro naše město zcela zásadního, kvality ovzduší. Metoda využití stromů a zeleně k záchytu vzdušných nečistot takto inovativním způsobem je velice zajímavá - a přitom přirozená,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura. Na projektu se podílí také Moravskoslezský kraj.

Projekt s názvem CLAIRO (z anglického názvu: CLean AIR and CLimate Adaptation in Ostrava and other cities) snižuje znečištění ovzduší výsadbou vhodné zeleně se schopností pohlcovat nečistoty z různých zdrojů.

Odborníci z opavské Slezské univerzity nejdříve pomohou osadit dva městské pozemky o rozloze dvou hektarů poblíž Rudné ulice a hutního kombinátu ArcelorMittal testovacími stromy a ty, které nejvíce pohlcují nečistoty, následně vysadí v počtu několika tisíc.

Zeleň bude ošetřována speciálními zálivkami, vytvořenými ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Zálivky zvýší odolnost stromů a zlepšují jejich stav.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava zajistí 25 měřících přístrojů, která budou co pět minut po dobu osmi let odesílat data ohledně znečištění ovzduší, proudění větrů a zlepšení podmínek po výsadbě stromů. Výsledky univerzita bude zpracovávat na ostravském superpočítači.

„Výsledky se bude město řídit. Někdy vysadilo zeleň, která uschnula, protože v dané lokalitě nebyla vhodná, nebyla odolná. Výzkum nám ukáže, jaké stromy jsou pro zlepšování kvality ovzduší nejlepší a nejodolnější. Výstupy z výzkumu získají i ostatní státy Evropské unie,“ podotknul primátor Macura.

Rozpočet projektu CLAIRO činí 65 milionů korun, dotace z evropských fondů představuje 52,7 milionu korun, město a kraj projekt podpoří shodně šesti miliony korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP