1/2021

Nizozemská soustava nestíhá rozvoj OZE, provozovatel varuje před přetížením

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

electrical-863402_640.jpg
zdroj: pixabay

Nizozemský provozovatel přenosové soustavy, společnost TenneT, ve čtvrtek varoval před strukturálním přetížením v období let 2021-2028 v severní částí nizozemské sítě. Důvodem je rostoucí výroba obnovitelných zdrojů energie v oblasti.

TenneT přičítá úzká místa nárůstu podílu výroby solární a větrné energie v distribuční a přenosové soustavě ve Frísku, provincii na severu Nizozemska. Výslednou vyšší poptávku po přenosu elektrické energie nelze plně uspokojit kvůli omezené dostupné přenosové kapacitě v síti vysokého napětí.

Ve zmíněné oblasti dosahuje nasmlouvaná přenosová kapacita přibližně 1500 MW, celková dostupná přenosová kapacita však činí přibližně 980 MW.

Nařízení o vnitřním trhu s elektřinou uvádí, že zjištění strukturálního přetížení v obchodní zóně potvrzené příslušným regulátorem vyžaduje, aby se příslušný členský stát do šesti měsíců rozhodl buď vypracovat akční plán, nebo přezkoumat a změnit konfiguraci své obchodní zóny.

TenneT plánuje k vyřešení problému úpravu a posílení sítě a zvýšení kapacity transformátorů.

Podíl OZE v Nizozemsku významně roste

Obnovitelné zdroje energie se v Nizozemsku v prvním čtvrtletí letošního roku podílely 28 % na výrobě elektřiny.

V loňském roce překročil instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Nizozemsku 10 GW, když meziročně vzrostl o 41 %. Nizozemsko tak vloni nainstalovalo dvakrát celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren České republiky.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo