2/2022

Německým aukcím pro OZE stále chybí projekty, další aukce pro fotovoltaiky se nezaplnila

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

Solární panely
zdroj: Pixabay

Německé aukce na podporu obnovitelných zdrojů stále trápí nedostatek projektů. Často tak dochází k situacím, kdy se v rámci aukcí nevysoutěží veškerý nabízený výkon. Zatímco v předchozích letech nedostatek projektů trápil výhradně aukce pro větrné elektrárny, letos se tento problém dotýká i aukcí pro elektrárny fotovoltaické, přičemž výjimkou nebylo ani červnové kolo.

V červnu se konalo v Německu letošní druhé kolo aukcí na podporu výstavby fotovoltaických elektráren na volných plochách. V aukci německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžní celkem 1126 MW výkonu, tedy objem srovnatelný s letošním prvním kolem.

Do červnové aukce nicméně developeři přihlásili pouze 116 projektů o celkovém instalovaném výkonu 714 MW, tedy necelé dvě třetiny objemu aukce. Sedm nabídek však regulátor musel z aukce vyřadit, nakonec tak uspělo 109 projektů s celkovým výkonem 696 MW. Nedostatek projektů nicméně není problémem pouze aukcí pro solární elektrárny na volných plochách, ale rovněž i aukcí pro střešní systémy.

Z regionálního hlediska vedly tradičně solární elektrárny v Bavorsku (64 projektů o výkonu 399 MW), následované spolkovými zeměmi Šlesvicko-Holštýnsko (6 projektů, 72 MW) a Dolní Sasko (7 projektů, 45 MW).

Vysoutěžené ceny se dle regulátora pohybovaly v rozmezí od 48,7 do 56,9 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 55,1 EUR/MWh, což je hodnota o více než 3 EUR/MWh vyšší ve srovnání s předchozím kolem z letošního března.

Většina projektů si tedy zajistila cenu blízkou cenovému stropu, který je pro každou aukci stanovován na základě nejvyšších úspěšných nabídek z předchozích kol. Konkrétně se jedná o průměr z posledních tří kol, navýšený o 8 %. Lze tak očekávat, že v případě nedostatku projektů vysoutěžené ceny spolu s cenovým stropem v budoucích kolech nadále porostou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia