1/2024

Německé asociace požadují úpravu nařízení o obalech

| zdroj: Obaly210

elevate-dI-aXC7DWpQ-unsplash
zdroj: unsplash.com

Úpravu některých ustanovení nového nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR) požaduje dvacet německých asociací, a to v rámci procesu oprav před finálním podzimním hlasování Evropského parlamentu. Změny se týkají opětovného použití transportních obalů.

V dubnu letošního roku bylo nové nařízení PPWR schváleno Evropským parlamentem (EP) prozatímní dohodou. Nyní, tak jako každá nová legislativa, prochází nařízení procesem kontroly právníků-lingvistů před finálním hlasováním na podzimním plénu EP a následně potvrzením Rady. 

Některé mezinárodní asociace, například Extended Producer Responsibility Alliance (EXPRA), jejíž členem je i český EKO-KOM a.s., již před schvalování provizorní dohody PPWR řešili sporná ustanovení týkající se opětovného použití transportních obalů s komisařem Sinkevičiusem. Ten ve svém vyjádření přislíbil řešit požadavky na změny pomocí aktů v přenesené pravomoci, které budou ovšem následovat až v průběhu účinnosti PPWR, a po vyhodnocení odborných analýz.

Na příslib Komise ale nechce evropský průmysl čekat. Potřebuje mít jasné a stabilní právní prostředí. Proto před několika dny zaslalo dvacet německých asociací předsedkyni Komise Ursule von der Leyen dopis, v němž požadují opravy PPWR neodkladně, v rámci tzv. corrigenda. 

Schválená provizorní dohoda vyžaduje v EU od roku 2030 opětovné použití pro průmyslové a komerční přepravní obaly. Podle asociací bude mít takový zákaz použití jednorázových přepravních obalů výrazný vliv na všechny dodavatelské řetězce v Evropě.  V odvětví dopravy neexistují žádná znovupoužitelná obalová řešení. Případné varianty nejsou ekologické či ekonomické a nesplňují nutné požadavky na bezpečnost přepravy.

Asociace proto požadují, aby byla v rámci opravné verze PPWR zrušena povinnost re-use pro průmyslové, obchodní a zahradnické přepravní obaly v článku 29, odst. 1 až 3.

Celý článek je dostupný na www.obaly21.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA