2/2023

Nejnovější projekty k využití chemických recyklací odpadních plastů

| autor: František Vörös – konzultant Sdružení EPS ČR0

plastic-bottles-115071_640.jpg
zdroj: Pixabay

V návaznosti na články „Příklady chemických recyklací odpadních plastů v Evropě“ a „Odpor zelených proti modernímu nakládaní s plastovými odpady je nepochopitelný“ jsem zpracoval přehled aktivit v této problematice za posledních 6 týdnů.

Dne 30. 9. 2020 publikoval časopis CHEManager článek o Evropské strategii chemických látek pro udržitelnost, která je klíčovou součástí „Zelené strategie EU“. Uvádí, že chemikálie jsou kritickým, ale často přehlíženým faktorem úspěchu cirkulární ekonomiky, když 96 % všech produktů na evropském trhu na ně spoléhá.

Mezi roky 2004 a 2014 se světový prodej chemikálií více než zdvojnásobil a do roku 2030 se má opět zdvojnásobit. Evropská regulační opatření pro chemikálie v rámci REACH jsou nejpřísnější na světě. V nové éře se musí chemický průmysl zaměřit na vyšší využití obnovitelných energií a recyklovaných surovin.

Ve struktuře chemického průmyslu hrají, s téměř padesátiprocentním podílem, významnou roli petrochemické a plastové produkty. Oběhová ekonomika není jen o recyklacích – jde o transformaci a úzkou spolupráci celého hodnotového systému, počínaje výzkumem, startupy, produkcí a zpracováním plastů, odpadářskými společnostmi, recyklačními firmami a uživateli recyklátů.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP