Reklama

24. 3. 2020  |  Publicistika  |  Autor: František Vörös – UNICRE Litvínov

Příklady chemických recyklací odpadních plastů v Evropě

Z produkce plastů ve výši 360 mil. tun vzniklo po skončení jejich životnosti 260 mil. tun odpadů. Z nich bylo 16 % vytříděno pro recyklaci, ale pouze 12 % bylo skutečně mechanicky recyklováno. Chemicky bylo recyklováno méně než 1 % plastových odpadů.

Vyplývá to ze schématu celosvětového toku plastů, které v září 2018 publikoval kolektiv T. Hundertmarka z McKinsey Company v článku: „No time to waste: What plastics recycling could offer“.

Stejná agentura publikovala globální prognózu toku plastů v roce 2030, ve které již zvýrazňuje vliv chemických recyklací. Očekává výrobu 560 mil. tun plastů, výskyt plastových odpadů ve výši 440 mil. tun., z toho se bude 18 % skládkovat, 31 % využívat energeticky a 50 % se vytřídí na recyklaci. Mechanické recyklace by měly dosáhnout 22 % podílu, chemická recyklace 17 %, v tom demonomerizace by se měla podílet 4 %, pyrolýza 13 %. Ztráty v procesech by měly dosáhnout 11 %.

Podle studie americké společnosti Closed Loop Partners z dubna 2019 pracuje na procesech chemické recyklace (depolymerace, tepelný rozklad, solvolýza) 60 společností, z toho 40 již komercionalizovalo vyvinuté procesy a během dvou let plánuje realizaci v USA a Kanadě. Největší efekty z využití produktů chemické recyklace budou mít výrobci panenských plastů, kteří dokáží kvalitu monomerů upravit na úroveň potřebnou pro polymeraci nových plastů.

Foto: Pilotní závod pro recyklace odpadních plastů na ReOil u společnosti OMV ve Schwechatu. Zdroj: Kunststoffe

Evropská asociace chemického průmyslu CEFIC podepsala v září 2019 Declaration of the Circular Plastics Alliance. Začátkem letošního března publikovala návrh definic a konkrétní příklady chemických recyklací. Po příspěvku na tomto webu ze dne 17.3.: „CEFIC zveřejnil definici chemické a rozpouštědlové recyklace odpadních plastů“ se budu stručně věnovat příkladům, které CEFIC uvádí v abecedním pořadí.

Francouzká společnost Arkema koordinuje 13 partnerů ze 6 zemí, kteří řeší selektivní depolymerizaci polymetymetakrylátových výrobků, aplikovaných např. na kryty zadních světlech automobilů, na metylmetakrylát pro polymeraci na nový PMMA.

Německá společnost BASF zahájila v roce 2018 projekt ChemCycling k získání produktů z pyrolyzních jednotek odpadních plastů. Vloni investovala 20 mil. euro do norské startupové společnosti Quntafuel, která vyvinula proces pyrolýzy směsných plastových odpadů na suroviny, vhodné pro pyrolýzu na monomery v závodě BASF.

Rakouský Borealis, kromě úspěšných aktivit v mechanických recyklací odpadních polyolefinů, spolupracuje s petrochemickou společností OMV na pyrolýze odpadních plastů na ReOil, který se využívá jako částečná náhrada fosilního produktu na pyrolýzu na monomery pro polyolefiny.

Společnost British Petroleum investuje 25 mil. USD do realizace vlastní technologie Infinia pro depolymerizaci PET ve svém závodě v USA.

Německá společnost Covestro spolupracuje od roku 2019 s uživateli jeho polyuretanů na chemické recyklaci PUR odpadů.

Americká společnost Dow podepsala vloni dohodu s nizozemskou Fuenix Ecology o dodávkách pyrolyzního oleje z odpadních plastů pro svůj závod v Terneuzenu. Půjde o plnění závazku Dow na zhodnocení 100 tis. tun odpadních plastů do roku 2025.

Americký Eastman zahájil vloni depolymerizaci PET z obalových odpadů a z textilií metanolýzou. Kapacita 25 tisíc/rok.

Švýcarský Ineos uzavřel v roce 2017 dohodu o spolupráci s americkou firmou Agilyx na depolymerizaci odpadních PS plastů na styren monomer. V Antverpách budují společný podnik s firmou Trinseo, který by měl najet v roce 2021 s kapacitou 15 tis. tun/rok. Na získání dostatečného množství odpadního PS spolupracuje Ineos s potravinářskou firmou Theo Mueller a odpadářskou firmou ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372