1/2024

Na Olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

| autor: Pavel Mohrmann0

Na Olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Schvalování nebylo jednoduché. Bod, který byl z programu zastupitelstva stažen již dvakrát byl předmětem nejen politických diskuzí, byl vystaven také obrovskému tlaku ze strany firem České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a neziskových organizací. V případě ČAOH je tlak motivován obrovskými zisky z rozpočtů obcí, o které mohou přijít. Motivací neziskových organizací je tolerance skládkování na úkor možného - nikoli jistého - energetického využití, což hrubě odporuje hierarchii nakládání s odpady.

Na Olomoucku pochopili, že rok 2024 se blíží a bude třeba s odpady nakládat jinak než dosud. V nejbližších měsících bude akciová společnost formálně založena a následně se bude tvořit portfolio akcionářů, které vzejde ze členů spolku.

Expertní pracovní skupina, která vznikne, bude muset řešit složitý problém. Je nutné vykonturovat smysluplná kriteria výběrového řízení na dodavatele koncovky. Tato kriteria musí být složena tak, aby dodavatel koncového zařízení plnil náročné recyklační cíle, ekonomickou udržitelnost a zároveň smysluplnost a v neposlední řadě přísné ekologické požadavky. Do lidštiny přeloženo, pro obce musí být vysoutěžena nejvýhodnější cena za předpokladu environmentální nezávadnosti projektu.

Velkou výhodou Spolku je princip solidarity. Tento princip je velmi důležitou součástí strategie především pro malé obce. Obavy těchto obcí z navýšení nákladů na odpadové hospodářství jsou liché. Město Olomouc bude platit za svoz a využití jedné tuny odpadu stejně, jako malá ves v horách.

Vybudování sítě překladišť zefektivní dopravní obslužnost a zkrátí vzdálenosti. Jednou z nejdůležitějších výhod je ale síla spolku. Produkce obcí ve spolku sdružených je nezanedbatelná a velmi zajímavá pro každého zpracovatele odpadu. Jeho ekonomická i morální síla v regionu bude mít velký vliv nejen na rozumnější chování firem, které dosud nakládají s odpady, ale i na vyjednávání lepších podmínek při všech dalších smluvních vztazích.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP