2/2023

Na cestě k nové odpadové legislativně: Co nás teď čeká?

| autor: Martina Jandusova0

DSC_0646.JPG
zdroj: redakce

Na konferenci Novely odpadových zákonů 2020 se mimo jiné probíral i aktuální stav legislativního procesu nové legislativy při nakládání s odpady, která před nedávnem prošla 3. čtením.

Čtyři odpadové zákony (zákon o odpadech, zákon o obalech, zákon o výrobcích s ukončenou životností a změnový zákon) prošly 18. září třetím čtením v Poslanecké sněmovně (sněmovní tisky č. 676 – 679).

Důvodů k přijetí nové odpadové legislativy bylo hned několik. Česká republika potřebovala transponovat nové směrnice EU k balíčku oběhového hospodářství. Stávající právní úprava v zákoně o odpadech se vyznačovala značnou komplikovaností a nepřehledností, zejména v částech upravujících výrobky s ukončenou životností. Zákon o odpadech, který je platný už více než 15 let, zároveň nevyhovoval současným legislativně-technickým požadavkům (např. u přestupků).

Během třetího čtení ve Sněmovně byla přijata řada pozměnovacích návrhů, což znamená, že v zákonech došlo k podstatným změnám oproti původnímu vládnímu návrhu. Ve Sněmovně se v současné chvíli dokončuje zapracování přijatých pozměnovacích návrhů. Během první poloviny října budou zákony postoupeny do Senátu, který by měl zákony projednat na schůzi začátkem listopadu.

Stanovený termín nabýt účinnosti odpadových zákonů je 1. ledna 2021. Ovšem jen v případě, že se vše stihne. Lze ale předpokládat, že Senát zákony vrátí do Sněmovny s pozměnovacími návrhy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP