1/2022

Na budově úpravny vody se propadla střecha, na které byla velká vrstva těžkého sněhu

| autor: HZS Karlovarského kraje0

Na budově úpravny vody se propadla střecha, na které byla velká vrstva těžkého sněhu

Na střeše budovy ležela místy až dva metry vysoká vrstva těžkého sněhu, uvnitř objektu došlo již k částečnému propadu stropu. Přivolaní hasiči se pokusili odlehčit střešní konstrukci tím, že začali odhazovat sníh ze střechy.

Kvůli bezpečí zasahujících hasičů byli jištěni z vysunutého automobilového žebříku. Během odklízení sněhu došlo k propadu části střechy pod tíhou sněhu. Během propadu nebyla žádná osoba uvnitř objektu. Díky zajištění se nic nestalo ani zasahujícím hasičům.

Po propadu střechy zastavil velitel zásahu veškerou činnost zasahujících. Na místo byl povolán statik a zástupce stavebního úřadu, po prohlídce objektu byl zakázán vstup dovnitř.

Zásah hasičů tím byl ukončený, zajistit spadlou střechu musí majitel objektu, kvůli dalšímu provozu úpravny pitné vody v nejbližších dnech zasedá ve středu krizový štáb ORP Ostrov.

Povinnost zajistit střechu proti podobné situace je úkolem majitele objektu. V případě narůstající vrstvy sněhu na střeše je nutné zajistit vhodným způsobem odlehčení střechy.

Sníh je možné odstranit například mechanicky shozením. To je vždy úkolem majitele objektu, hasiči u takového situace zasahují jen výjimečně v případech, kdy již hrozí bezprostřední nebezpečí.

Zatížení střech vrstvou sněhu řeší česká národní norma, která mimo jiné zpracovává mapu sněhových oblastí ČR a tomu odpovídající sněhové zatížení. Vrstva sněhu může podle normy působit na střechu hmotností více než 400 kg na metr čtvereční.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO