1/2024

Na amerických silnicích jezdí již 1 milion elektromobilů. Prudce rostoucím prodejům dominuje Tesla

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

Na amerických silnicích jezdí již 1 milion elektromobilů. Prudce rostoucím prodejům dominuje Tesla

V současnosti tak na amerických silnicích jezdí již více než 1 milion automobilů do zásuvky. 

Prodejům nových čistě bateriových elektromobilů a plug-in hybridů v USA loni dominovala Tesla, které prodala přes 191 000 vozidel, což je téměř čtyřnásobek ve srovnání s předloňskými zhruba 50 000.

Nejvíce se dařilo Modelu 3, kterého se loni v USA prodalo téměř 140 tisíc kusů a stal se tak nejprodávanějším elektromobilem. Třetím nejprodávanějším elektromobilem byl Model X s 26 100 kusy a čtvrtým Model S s 25 745 kusy.

Na druhé místo se vklínil plug-in hybrid od Toyoty Prius Prime, kterého se v USA prodalo 27 595 kusů.

1 milion elektromobilů na amerických silnicích a další očekávaný rozvoj

Díky vysokým prodejům elektromobilů v loňském roce překonaly Spojené státy milník 1 milionu vozidel do zásuvky. Podle reportu od Edison Electric Institute a Institute for Electric Innovation se tak stalo v říjnu.

Autoři reportu uvedli, že výrobci automobilů odpovídají na poptávku zákazníků a přicházejí s novými elektromobily, a to jak čistě bateriovými tak plug-in hybridy.Tyto modely jsou podle nich navíc stále více konkurenceschopné ve srovnání s vozy se spalovacím motorem.

Edison Electric Institute předpokládá, že v roce 2030 dosáhne počet elektromobilů na amerických silnicích hodnoty 18,7 milionu.

„To je zhruba 7 % z předpokládaného počtu vozidel – automobilů a malých dodávek – na amerických silnicích v roce 2030,“ uvádí report.

Ročně by v roce 2030 mělo být ve Spojených státech prodáno 3,5 milionu elektromobilů, což je více než pětina z celkových očekávaných prodejů nových vozů.

Předpokládaný rozvoj dobíjecí infrastruktury

Report dále uvádí, že pro dobíjení uvedeného počtu elektromobilů v roce 2030 bude potřeba 9,6 milionu dobíjecích míst.

Podle zahraničního serveru Platts by roční spotřeba elektřiny na nabíjení elektromobilů měla v případě výše uvedeného rozvoje vzrůst z 5,3 TWh v roce 2018 na 64,4 TWh v roce 2030.

„Energetické společnosti věnují velké úsilí budování nabíječek pro elektromobily. Aby pokryly velkou poptávku, instalují nová vedení,“ řekl Zane McDonald, senior analytik v oblasti dopravy v Platts Analytics.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP