1/2024

Ministři 10 zemí EU chtějí propracovaný návrh cesty k nulovým emisím

| autor: oEnergetice - Jan Votruba0

Ministři 10 zemí EU chtějí propracovaný návrh cesty k nulovým emisím

Ministři 10 zemí reprezentujících 51 % obyvatelstva EU žádají propracovaný návrh na dosažení nulových emisí do roku 2050. Evropská komise musí předložit své dlouhodobé plány ohledně změn klimatu do konce letošního roku.

Ministři pro energetiku a životní prostředí z Dánska, Finska, Francie, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Portugalska, Slovinska, Španělska a Švédska poslali společně podepsaný dopis evropskému komisaři Miguelovi Ariasovi Canetovi. V dopise ministři požadují „čistou cestu“ k nulovým emisím.

Dle čerstvých pravidel EU a výsledku rozhodnutí Evropské rady z března, musí Evropská komise předložit do konce roku plán klimatické strategie, jakým způsobem může unie splnit své závazky z pařížské dohody.

28. listopadu má Evropská unie představit svoji vizi pro rok 2050. Tato vize bude obsahovat 8 různých možností a cest, jakým způsobem se bude odvíjet evropská ekonomika za účelem dosažení klimatických cílů. Členské státy poté vyberou jednu variantu.

Dle evropské energetické legislativy je komise povinna předložit alespoň jeden návrh na dosažení nulových emisí do roku 2050 a jeden návrh, který dodrží pařížský závazek limitující globální oteplování na hodnotu 1,5 °C do konce století.

Ve společném dopise 10 ministrů, kteří dohromady reprezentují 51 % evropské populace, vyzývají Evropskou komisi ke stanovení jasného plánu na dosažení nulových skleníkových plynů do roku 2050. Dle dopisu by tato cesta měla být popsána podrobně a věrohodně.

COP24

Velkou roli bude i hrát letošní klimatická konference COP24, která se koná v polských Katowicích. Zde by měl mimo jiné vystoupit i prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker, který by mohl „nulovou cestu“ podpořit.

Cesta k nulovým emisím by byla problém právě pro hostující Polsko. Michał Kurtyka, náměstek na polském ministerstvu pro životní prostředí, který COP24 organizuje, se obává, že cesta k nulovým emisím bude problematizovat jejich vlastní zájmy na konferenci.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP