2/2023

Ministr Jiří Havlíček zahájil mezinárodní plynárenskou konferenci

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ministr Jiří Havlíček zahájil mezinárodní plynárenskou konferenci

Společně s ministrem Havlíčkem se konference zúčastnili i prezident GIE Jean – Marc Leroy a výkonný ředitel společnosti NET4GAS Andreas Rau a zástupci odborné veřejnosti.

Účastníci konference, která probíhá do zítřka v pražském hotelu Intercontinental, se zabývají tématy, jako je přínos plynárenské infrastruktury k naplňování legislativního balíčku evropské komise „Čistá energie pro všechny Evropany“, budoucí podoba evropského trhu se zemním plynem, využití zemního plynu a plynárenské infrastruktury v blízké budoucnosti.

Ministr Havlíček ve svém vystoupení uvedl, že situace v dodávkách zemního plynu do Evropské unie, jejíž dovozní závislost se nadále zvyšuje, se po technické stránce za posledních deset let výrazně změnila. 

Do Evropské unie začal být plyn dopravován ve větším měřítku kromě již zavedených plynovodů i z nových, vzdálenějších zdrojů a to v jeho zkapalněné formě. Ministr upozornil, že díky těmto výrazným změnám, se také posílila pozice evropských odběratelů zemního plynu. V lepší situaci jsou tak i koncoví zákazníci s ohledem na možnosti obchodního vyjednávání.

Evropský trh s plynem nyní čelí novým výzvám, které souvisí s celkovou transformací energetického sektoru. Jsme svědky zásadního vývoje a podpory energie z obnovitelných zdrojů, které jsou doprovázené uzavíráním tradičních zdrojů, jako jsou např. uhelné elektrárny“,řekl ministr Havlíček. Ve svém vystoupení rovněž upozornil, že Evropská unie na tyto výzvy reaguje.

Loni v listopadu Evropská komise představila „Čistou energii pro všechny Evropany“. V současnosti probíhají na toto téma intenzivní jednání v Radě EU, návrh musejí ve svých postojích zohledňovat i členové Evropského parlamentu.

Dopady i kontext přijatého návrhu se promítnou i do plynárenského odvětví, které musí počítat s budoucími změnami, které budou postupně definovány v rámci široké odborné diskuse při příležitostech, jakou je i dnešní konference GIE“, uvedl ministr.

Ministr Havlíček se dnes také setkal s Alexandrem Ivanovičem Medveděvem, viceprezidentem společnosti GAZPROM. Ministr v této souvislosti ocenil bezpečné a spolehlivé dodávky plynu z Ruské federace na tuzemský trh, které představují většinu dováženého plynu.

Kromě toho také ocenil úspěšnou realizaci česko – ruského projektu podzemního zásobníku plynu v Dambořicích zprovozněného v polovině loňského roku.  Předmětem setkání byla i problematika realizace nových nadnárodních plynovodů, které by v budoucnu přiváděly plyn z Ruské federace do Evropské unie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP