1/2024

Ministerstvo energetiky USA podpoří recyklaci lithiových baterií

| autor: oEnergetice.cz - Petr Vytlačil0

Ministerstvo energetiky USA podpoří recyklaci lithiových baterií

Cílem je shromažďovat 90 % vyřazených baterií k recyklaci oproti současným 5 %.

Investice 15 milionů dolarů (zhruba 337 milionů korun) připadne na výstavbu Lithium Baterry R&D Recycling Center, do které jsou zapojeny i Národní laboratoř Oak Ridge, Národní laboratoř Argonne a Národní laboratoř obnovitelných zdrojů energie.

Zbylých 5,5 milionů dolarů (zhruba 123 milionu korun) bude použito jako odměna pro nejlepší řešení, zajišťující shromáždování, skladování a převoz vyřazených baterií pro recyklaci. Podle ministerstva energetiky bude soutěž navržena tak, aby urychlila rozvoj řešení z konceptu ke koncovému řešení.

„Naším cílem je recyklace kritických materiálů z lithiových baterií, které jsou rozšířeny v naší společnosti. Podpořením podnikatelské činnosti v oblasti recyklace chceme snížit závislost na cizích zdrojích. Dosáhli bychom tak zlepšení energetické bezpečnosti, podpory ekonomiky a posílení národní bezpečnosti,“uvedl ministr energetiky, Rick Perry.

V minulém roce spustila Čína pilotní projekt na recyklaci baterií v 17 městech a regionech a začala pracovat na politikách, které by podpořily recyklaci baterií.

Tesla tvrdí, že objevila způsob, jak snížit množství kobaltu při výrobě baterií pro elektromobily. Společnosti Toyota a Panasonic oznámili spojení sil pro výzkum a výrobu baterií pro elektromobily.

Navzdory velkému zájmu vidí společnosti recyklaci lithiových baterií jako nákladnou činnost. Pouze jeden stát v USA vyžaduje recyklaci lithiových baterií a dva státy vyžadují recyklaci lithium iontových baterií.

Oproti tomu federální nařízení zakazuje likvidovat olověné baterie. Je odhadováno, že v případě olověných baterií dojde k zachycení 99 % vyřazených baterií.

Zpráva od ministerstva energetiky specifikovala, že cílem je vytvoření systému, ve kterém by došlo k výnosnému zachycení 90 % baterií k recyklaci. Tento cíl indikuje, že je upřednostněno řešení na základě tržních mechanismů před nařízeními.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP