2/2023

Martin Ander posílí Svaz moderní energetiky

| autor: Svaz moderní energetiky0

Martin Ander posílí Svaz moderní energetiky

Svaz moderní energetiky posílí Martin Ander, který se začne věnovat novým aktivitám již od začátku prosince. Do Svazu přichází z brněnského magistrátu, kde několik let působil jako náměstek primátora pro rozvoj a životní prostředí.

Ve své nové pozici se zaměří na energetické komunální projekty, které mohou realizovat obce či města na svém majetku. Chce vytvořit prostor pro efektivní sdílení úspěšné praxe z německých, rakouských nebo nizozemských měst.

Martin Ander absolvoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V letech 2014 až 2018 působil na pozici náměstka brněnského primátora s kompetencemi v oblasti životního prostředí a územního rozvoje města.

Na této pozici působil již v letech 2007 až 2010. Inicioval projekty energetické renovace budov v majetku města a zavedení energetického managementu. Dále se podílel na vzniku moderní Územní energetické koncepce města Brna.

V oblasti odpovědné energetiky města Brna Martin Ander také svým úsilím zajistil podporu pro energetickou renovaci tří desítek škol a nemocnic. Kroky ve snižování spotřeby energie zajistily Brnu úsporu desítek milionů korun ročně.

V oblasti mezinárodní spolupráce zajistil vstup města Brna do mezinárodní sítě Covenant of Mayors – Úmluvy starostů a primátorů na snižování emisí skleníkových plynů v evropských městech. Vstupu předcházelo zpracování podrobné bilance emisí oxidu uhličitého.

Byl také hlavním hybatelem projektu Re-Use managementu zaměřeného na předcházení vzniku odpadů a opětovného využití věcí odložených občany města Brna na sběrných střediscích. Projekt získal ocenění v celonárodní soutěži Ministerstva pro místní rozvoj Komunální politik roku 2016. 

„S pokračujícím technologickým vývojem se českým městům a obcím, ale i jednotlivým občanům, otevírá úžasný potenciál pro využívání obnovitelných zdrojů energie. V řadě měst na západ od našich hranic už funguje mnoho inspirativních projektů, které z dosavadních spotřebitelů energie dělají její aktivní výrobce,“ komentuje Martin Ander současné příležitosti moderní energetiky i dlouhodobé cíle.

„V rámci svého působení pro Svaz moderní energetiky bych chtěl pomoci tomu, aby inspirace z úspěšných fungujících projektů v zahraničí zapustila kořeny i v českých městech a obcích.

Mám mnohaleté zkušenosti z působení ve funkci náměstka primátora v Brně a vím, jak je někdy obtížné takové inovativní projekty na úrovni samosprávy obce uchopit a nastartovat. Právě proto chci svými zkušenostmi přispět k odstraňování těchto zbytečných bariér a podpořit tak energetickou modernizaci Česka,“dodává Martin Ander.

Ve volných chvílích se Martin Ander věnuje své rodině. Rád sportuje a se svými třemi dětmi chodí plavat, bruslit a jezdí na kole.

Zdroj: modernienergetika.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP