Reklama

7. 2. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Malé reaktory, které se vejdou na náklaďák. Jádro v USA vstupuje do nové éry

Rozvoji nových technologií v jaderné energetice může v Americe pomoci i změna vlády. Do hry vstupují malé modulární reaktory s výkonem do 300 megawattů, které se jako celek vyrobí v továrně a do elektrárny se už jen přivezou na kamionu či ve vlaku.

Jednoduché na instalaci, nenáročné na provoz, levné, bezpečné a výnosné. Americká společnost NuScale Power na adresu své technologie nešetří superlativy. Firma nyní jako první v USA požádala národního jaderné regulátora o schválení designu nového modulárního reaktoru s výkonem 50 megawattů.

Jde vůbec o poprvé, kdy jedna soukromá firma v USA požádala o povolení sestrojit jaderný reaktor. Pro posouzení 12000 stránkové dokumentace bude mít nyní regulátor 40 měsíců.

"Přinejmenším posledních dvacet let jaderní vědci hovoří o novém designu reaktorů, ale jen málo technologií pokročilo natolik, aby se staly významnou součástí energetiky," napsal ještě před půlrokem analytik Michael Lynch ve svém komentáři pro Forbes. Pokud se však jaderná energie má v příštích letech někam posunout, cestou podle něj budou právě malé modulární reaktory.

Výhodou této technologie oproti konvenčním reaktorům je ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372