Reklama

12. 5. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Macron chce být zeleným prezidentem. Americké klimatology zve do Francie

Nově zvolený francouzský prezident podporuje vyřazení uhlí z energetiky do roku 2022 a plánuje ještě více tlačit na snižování emisí uhlíku ve francouzském průmyslu.

Centrista Emmanuel Macron, vítěz nedělních prezidentských voleb ve Francii, se ve svém prvním povolebním vítězství přihlásil k boji proti klimatickým změnám. O vlivu člověka na změnu klimatu nepochybuje.

"Francie bude aktivní a bude podporovat zachovávání míru, rovnováhu sil, mezinárodní spolupráci, bude respektovat své závazky a bude dbát na boj proti globálnímu oteplování," řekl Macron v neděli ve svém projevu.

Podle toho, co Macron sliboval jako kandidát na prezidenta, bude chtít z Elysejského paláce prosazovat ukončení výroby elektřiny z uhlí do roku 2022. Součástí jeho volebního programu bylo kromě toho i zvýšení zatížení emisí uhlíku na 100 eur za tunu do roku 2030, připomněl portál ClimeateChangeNews.com.

"To, co potřebujeme, nejsou drobná opatření, ale velké změny. Musíme vytvořit nový model výroby a přijít s novými způsoby dopravy, výživy i produkce," píše se v environmentálním programu Macronova hnutí En Marche.

K plnění svého programu však Macron bude potřebovat oporu v parlamentu, ve kterém jeho strana v současnosti nemá ani jednoho poslance. Parlamentní volby čekají Francii v červnu tohoto roku.

Vliv člověka na klima nezpochybňuje

Boj proti klimatickým změnám plánuje nově zvolený prezident prosazovat i jako agendu EU. Proti státům, které nerespektují environmentální standardy EU, Macron navrhuje vybírání obchodních ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372