1/2024

Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren. ČR však silně pokulhává

0

Loňský evropský rekord ve výstavbě větrných elektráren. ČR však silně pokulhává

V celkové instalované kapacitě tak větrné elektrárny zůstaly druhým nejrozšířenějším zdrojem elektřiny v EU. Na první místo obsazené plynovými elektrárnami se vítr mocně dotahuje a při současném trendu by je obsadil během příštích dvou let.

V České republice byly sice loni po třech letech postaveny nové větrné turbíny o výkonu 26 MW, ale zatím nejde o oživení větrné energetiky. Větrný park na Frýdlantsku postavený v roce 2017 měl totiž díky odkladné lhůtě dané zákonem nárok na stejnou podporu jako zdroje stavěné do roku 2013. Od roku 2013 nové větrné elektrárny nárok na podporu nemají, a proto se nestavějí. Hnutí DUHA a asociace obnovitelné energetiky navrhují její obnovení.

Převážná většina nových zdrojů v EU vznikla na pevnině (12 526 MW) a jen zlomek na moři. Celkové investice v sektoru činily 22,3 miliardy EUR (přibližně 565 miliard korun). Podíl větrné elektřiny v zásuvkách EU loni dosáhl 11,6 %.

V roce 2018 máme velkou příležitost stagnaci větrné energetiky překonat. Novela zákona o podporovaných zdrojích energie zpracovávaná na ministerstvu průmyslu bude prakticky jistě obsahovat obnovení podpůrného schématu pro nové projekty OZE.

Hnutí DUHA prosazuje, aby návrh odrážel poslední zkušenosti z evropských zemí. Znamená to, že má být pro velké projekty postaven na systému aukcí, v nichž vítězí investor, který vystačí s nejmenší podporou. Malé projekty, včetně obecních větrných elektráren, mají mít v souladu s evropskými pravidly nárok na výjimku z aukcí a na podporu zeleným bonusem podle stávajícího schématu pro zdroje postavené do roku 2013. Žádoucí malé projekty by totiž v konkurenci velkých z čistě finančního hlediska neuspěly, a proto je třeba je ze systému aukcí vyjmout.

Tomáš Jagoš z Hnutí DUHA řekl: "Větrné elektrárny jsou jednoznačně nejrychleji rostoucím odvětvím evropské energetiky. Česká republika zůstává v posledních letech ke své škodě zcela stranou tohoto trendu. Výmluvy na přírodní podmínky přitom neobstojí. Co je možné v Bavorsku, Sasku nebo Horním Rakousku, to může fungovat i u nás. Klíčové je obnovení podpůrného schématu, které zajistí návratnost investic do jednotlivých projektů. Současná politická reprezentace má v příštích měsících šanci vrátit Českou republiku mezi země, které využívají vítr vanoucí nad jejich územím ke svému užitku."

Zpravodajství Econnect http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2514429

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA