2/2023

Lidé mohou platit méně za teplo, naučí se to na veletrhu

| autor: Moravskoslezský kraj0

Lidé mohou platit méně za teplo, naučí se to na veletrhu

Mohou se naučit, jak správně topit, jak uspořit na vytápění, jak bude vypadat další výzva kotlíkové dotace a co dělat se sousedem, který „čmoudí“. Kraj svůj stan otevřel ve spolupráci s Výzkumným energetickým centrem Vysoké školy báňské v Ostravě.

Infotherma je tradiční výstava o vytápění, úsporách energií a smysluplného využívání obnovitelných zdrojů energie. Návštěvníkům nabízí ucelené informace o vývoji technologií k vytápění a srovnání různých způsobů výroby tepla.

I letošní ročník se koná na ostravské Černé louce, a to ve dnech 21. – 24. 1. 2019. Stánek Moravskoslezského kraje je ihned u hlavního vstupu na výstavu.

„Může to vypadat jako věda, ale stačí si osvojit pár pravidel. Správné obsluhování domácího zdroje tepla a dodržování několika zásad pochopí každý.

Navíc jsme si na pomoc opět přizvali našeho Smokemana, který během své show lidem všechno zábavnou a poutavou formou vysvětlí,“ uvedla náměstkyněhejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a dodala, že návštěvníci veletrhu se v krajském stánku také dozvědí, jak být v následující výzvě kotlíkových dotací co nejúspěšnější.

„Určitě je na místě lidem připomenout, že výměna starých kotlů za ty moderní nízkoemisní bude do konce letních prázdnin 2022 pro všechny bez výjimky ze zákona povinná.

Lidé mají možnost získat na ekologický kotel významný příspěvek, právě připravujeme další výzvu kotlíkových dotací, která už bude pravděpodobně poslední.

Od května tohoto roku budeme přerozdělovat půl miliardy, je dokonce šance, že nám ministerstvo životního prostředí tuto částku zdvojnásobí. Takže by se mělo dostat opravdu na všechny,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová s tím, že kvalita ovzduší vždy byla a bude prioritou Moravskoslezského kraje.

„Čím víc se daří ekologizovat průmyslové zdroje, tím více je důležitý vliv lokálních topenišť na čistotu ovzduší.

Proto se vytápění rodinných domů dostalo do popředí zájmu nejen v našem kraji. Je potřeba, aby si každý jednotlivý občan uvědomil, že každý z nás má na kvalitě ovzduší svůj podíl,“ uzavřela náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE