2/2023

Levnější plyn a drahé emisní povolenky vytlačují uhelné elektrárny z trhu

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

andreas-felske-oQEdDIMEIlc-unsplash
zdroj: unsplash.com

V důsledku poklesu velkoobchodních cen zemního plynu a stále velmi vysokých cen emisních povolenek vytlačují elektrárny spalující zemní plyn z trhu s elektrickou energií nejen černouhelné elektrárny, ale i ty hnědouhelné. Evropské zásobníky se zemním plynem se i přesto daří plnit, což snižuje obavy o stav trhu v příští topné sezóně. Z trhu nicméně zaznívají hlasy, že ještě není vyhráno a že není radno nechat se uchlácholit dosavadním pozitivním vývojem.

Nižší objem výroby hnědouhelných elektráren

Velkoobchodní cena kontraktu zemního plynu s dodávkou v příštím měsíci se nedávno dostala na své dvouleté minimum, když na nejlikvidnějším evropském obchodním bodě, nizozemském TTF, poklesla až pod 25 EUR/MWh.

Podle analytiků společnosti Refinitiv v důsledku výrazného poklesu cen zemního plynu aktuálně vytlačují plynové elektrárny z trhu dokonce i elektrárny hnědouhelné. Statistiky Refinitivu ukazují, že se v minulém týdnu poprvé po zhruba 3 letech obrátil poměr dodávek ve prospěch plynových elektráren. Byť byl poměr takřka vyrovnaný, a to 51 % vs. 49 %.

V uplynulém měsíci dodaly německé hnědouhelné elektrárny nejmenší objem elektřiny od května 2020, kdy dodaly 5,3 GWh oproti 4,2 GWh z roku 2020.

„Jasně vidíme, že se plynové elektrárny posouvají v merit orderu směrem dolů a dochází k prolínání s hnědouhelnými elektrárnami. Při současné ceně povolenky náš model ukazuje, že tento stav tu s námi během léta zůstane," komentuje situaci na trhu analytik Francisco Gaspar Machado.

Cena emisních povolenek se v uplynulých týdnech propadla a nedávno se dostala se až pod 80 EUR/t poté, co se na začátku března letošního roku pohybovala na úrovni okolo 100 EUR/t. Při pohledu do historie, na ceny na trhu v polovině roku 2020, je však cena více než trojnásobná – cena se tehdy běžně pohybovala u 25 EUR/t.

Dobrý stav zásobníků zemního plynu

Stav naplněnosti evropských plynových zásobníků i přes výše zmíněné roste. Aktuálně je již nad úrovní 70 % naplněnosti. Přestože se na poli EU nálada v ohledu cen komodit zlepšuje, Evropa stále nemá vyhráno. K budoucímu vývoji například český ministr průmyslu a obchodu uvedl, že trend je pozitivní, ale že stěžejní roli hraje snížení spotřeby. Trh to vidí obdobně a i z tohoto důvodu nepoklesly futures kontrakty pro následující zimní sezónu pod hranici 40 EUR/MWh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP