Reklama

26. 1. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek  |  Zdroj: sei.org

Kdepak povolenky. Klimatická změna je problém pro teplárny. Tedy ty švédské...

V roce 2017 vydal Stockholmský institut pro životní prostředí studii A.Dzeba a B.Nykvista Švédské teplárenství - nová napětí a omezení po úspěšném energetickém přechodu.

Tento stručný přehled upozorňuje na úspěchy a výzvy, kterým čelí švédské teplárenství, směřující k nízkouhlíkovému energetickému systému.

Švédsko úspěšně zahájilo přechod na nízkouhlíkový energetický systém, když od roku 1990 do roku 2014 snížilo emise skleníkových plynů o 24 % a od poloviny 70. let o více než 40 %.

Z hlediska zdrojů energie pro vytápění činí podíl fosilních paliv nyní méně než 5 %. Toho bylo za posledních 50 let dosaženo díky odstranění ropy a jiných fosilních paliv užívaných pro vytápění v rodinných i v bytových domech.

Energie z fosilních paliv byla nahrazena dálkovým vytápěním i elektřinou prostřednictvím odporového vytápění a tepelných čerpadel, která pokrývají až 75 % energetické poptávky po vytápění v budovách.

Zatímco v oblasti snižování emisí CO2 bylo úsilí Švédska o přechod na nízkouhlíkové hospodářství do značné míry úspěšné, teplárenství je stále blokováno produkcí tepla s dominantní nabídkou. Je málo zaměřeno na snižování poptávky po vytápění jakožto nástroje udržitelného ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372