3/2022

Každá nová budova ve Spojeném království bude muset mít dobíjecí místo pro elektromobil

| autor: Jana Červinková| zdroj: oenergetice.cz0

carsharing-4382651_640.jpg
zdroj: pixabay

Nové budovy ve Spojeném království od roku 2022 budou muset mít dobíjecí místa pro elektromobily. Povinnost bude platit také pro renovované budovy mající více než 10 parkovacích míst. Vláda chce tak podpořit prodej elektromobilů na úkor benzinových a naftových vozidel, jejichž prodej bude v zemi po roce 2030 zakázán.

Od roku 2022 budou muset mít všechny nové domy postavené ve Spojeném království dobíjecí místa pro elektromobily. Ve svém proslovu ke Konfederaci britského průmyslu to oznámil premiér Spojeného království Boris Johnson. Nová povinnost se bude týkat nového residenčního bydlení, kancelářských budov, ale také obchodních areálů či supermarketů. Kromě těchto nových budov se bude také vztahovat na renovované budovy, které budou mít více než 10 parkovacích míst.

Opatření má podpořit postupný odklon od využívání, respektive především od prodeje naftových a benzinových vozidel. Vláda Spojeného království totiž v listopadu 2020 zakázala prodej nových benzinových a naftových automobilů v zemi po roce 2030. Společně s oznámením zákazu prodeje vláda oznámila záměr investovat 1,3 miliardy britských liber (přibližně 39,4 miliard korun), aby se urychlilo zavádění dobíjecích míst na silnicích a ulicích, ale také v domácnostech.

Klíčové bude zajistit, aby se elektromobilita nestala exkluzivní záležitostí

Vláda očekává, že díky tomuto opatření bude každý rok vybudováno přibližně 145 tisíc nových dobíjecích stanic nad rámec již předpokládaných dobíječek. Podle zpravodajského webu edie.net je počet dobíjecích stanic elektromobilů v zemi nedostatečný a neodpovídá rozvoji flotily elektromobilů. „Toto je stěžejní okamžik – nemůžeme pokračovat dál tak jako doposud. Musíme naši ekonomiku přizpůsobit zelené průmyslové revoluci,“ uvedl Boris Johnson, premiér Spojeného království.

Podle některých zástupců průmyslu ovšem největší výzvou bude dosáhnout takového rozvoje elektromobility, aby byly samotné elektromobily i dobíjecí stanice dostupné pro všechny a nestaly se exkluzivní záležitostí. Právě po konzultaci s průmyslem vláda Spojeného království přistoupila ke krokům, které mají elektromobilitu učinit dostupnější. Mezi ně patří zjednodušení placení za dobíjení a zaměření se na rychlejší dobíjecí stanice.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur