1/2022

Kalifornie čelí krizi s vodou, přesto spotřeba roste

| autor: redakce| zdroj: CNN0

death-valley-gea1dc9322_640.jpg
zdroj: pixabay

Největší stát USA se potýká s vodní krizí. Nejenom, že vodní nádrže jsou kvůli nekončícímu suchu na kriticky nízké úrovni, obyvatelé a podniky v celém státě navíc spotřebovávají více vody než za posledních sedm let.

Děje se tak navzdory apelům guvernéra Gavina Newsoma, který vyzval obyvatele a podniky, aby snížili spotřebu vody o 15 %. Přesto v březnu spotřeba vody ve městech vzrostla o 19 % oproti roku 2020. Státní rada pro kontrolu vodních zdrojů oznámila, že se jedná o nejvyšší březnovou spotřebu vody od roku 2015.

Krize není vidět

Část problému spočívá v tom, že vodní krize zatím na Kaliforňany nedoléhá. Zprávy o šetření s vodou se v rámci různých úřadů a jurisdikcí liší, proto lidé nemají jasnou představu o tom, co se koho týká. Zároveň nemají přehled o tom, co s jejich vlastní spotřebou udělá 15% snížení spotřeby vody.

Podle ředitelky komunikace Community Water Center, skupiny obhajující cenově dostupný přístup k čisté vodě, města, které obvykle získávají vodu ze státních nádrží, zřejmě nechápou závažnost sucha tolik, co venkovské oblasti, kde by mohla voda přestat téct z kohoutku v okamžiku, kdy se jejich zásoby podzemní vody vyčerpají.

"Při naší práci lidé každý den vidí, že situace je skutečně vážná a vědí, že musíme pracovat na reálných řešeních týkajících se přetrvávajícího sucha," řekla Hintonová, ředitelka Community Water Center, pro CNN a dodala: "Když ale žijete v Sacramentu, nevidíte jak naléhavá je situace, protože nejste závislí na podzemní vodě a vzácných zdrojích jako tyto komunity."

Podle některých se vládní úředníci zaměřují na nesprávný přístup. Říkají, že dobrovolné omezování vody v domácnostech není řešením a že by měla být nařízena omezení pro podniky a průmyslová odvětví, která využívají drtivou většinu státní vody. "Je třeba vyřešit zneužívání vody ve firmách, jinak nebudou žádná další opatření důležitá," řekla Jessica Gablová, mluvčí Food & Water Watch.

"V Kalifornii už není tajemstvím, že sucho souvisí se změnou klimatu," uvedla Gablová pro CNN a pokračovala: "Neexistuje ale žádná snaha o omezení průmyslových odvětví, která využívají nejvíce vody, což jsou shodou okolností také průmyslová odvětví, která vypouštějí nejvíce emisí podporujících klimatickou krizi."

A co velcí spotřebitelé?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO