1/2024

Jihomoravský kraj: Třetí vlna kotlíkových dotací se blíží

| zdroj: Jihomoravský kraj0

Jihomoravský kraj: Třetí vlna kotlíkových dotací se blíží

III. Dotační program v rámci projektu „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji III“ schválila Rada Jihomoravského kraje na svém jednání 26. srpna 2019, krajská výzva byla vyhlášena 23. září 2019.

„Cílem nového projektu je, stejně jako tomu bylo u předchozích programů, snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji, prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva za nové ekologické zdroje. Do konce roku 2023 kraj předpokládá výměnu 1 350 stávajících kotlů, vyčerpána by mohla být částka ve výši 134 milionů korun.

Kraj počítá s intenzivní propagační kampaní za účelem zvýšení povědomí veřejnosti o dotačním programu, a především o nezbytnosti výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva. V tomto projektu již nebude podporována koupě automatických kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu. Ostatní pravidla se nijak zásadně lišit nebudou,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

„Třetí kolo je poslední šancí, jak získat dotace na výměnu starých zdrojů tepla na tuhá paliva. Je hlavně potřeba připomenout, že od 1. 9. 2022 bude zakázáno topit kotly na tuhá paliva, tedy zdroji tepla, která spadají pod emisní třídu 1 a 2. Jsme rádi, že Jihomoravský kraj přistupuje celkově k programu kotlíkových dotací velice zodpovědně. Oceňujeme vysokou aktivitu, s jakou jsou informovány o programu jednotlivé obce v regionu.

Specifikem Jihomoravského kraje je řada mrtvých plynových přípojek - bylo by skvělé, kdyby se podařilo navázat na zájem ze strany lidí z předchozí vlny kotlíkových dotací, kdy se podařilo oživit značnou část těchto přípojek,“ konstatoval náměstek ministra pro životní prostředí Jan Kříž.

Projekt navazuje na ukončené programy s názvem „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji“ a „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji II“. V prvním programu bylo provedeno celkem 1 228 výměn kotlů za téměř 139 milionů korun, ve druhém bylo dosud schváleno 1 291 žádostí za 130,9 milionu korun.

Výše podpory na jeden dílčí projekt fyzické osoby se bude pohybovat mezi 75–80 % dle typu pořizovaného zdroje, maximální výše dotace může být ve výši 127 500 korun. Celkový objem finančních prostředků na projekt kraje je cca 134 milionu korun.

Veškeré informace k dotačnímu programu lze získat na webových stránkách Jihomoravského kraje https://dotace.kr-jihomoravsky.cz/Grants/7298-506-Snizeni+emisi+z+lokalniho+vytapeni+domacnosti+v+Jihomoravskem+kraji+III+(Kotlikove+dotace)+OPZP+-+1+vyzva.aspx , případně se lze obrátit telefonicky či e-mailem na členy realizačního týmu (kontakty jsou uvedeny na zmíněné webové stránce).

ilustrační foto/pixnio

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA