1/2024

Jihomoravský kraj bez zbytečných plastů

| autor: Jihomoravský kraj0

Jihomoravský kraj bez zbytečných plastů

Jihomoravští radní na svém jednání 17. prosince 2018 rozhodli, že se Jihomoravský kraj stane lídrem mezi regiony v aktivním přístupu k minimalizaci zbytečných plastů. Jako první kraj v republice se tak Jihomoravský kraj připojuje ke kampani Ministerstva životního prostředí (MŽP) #DostByloPlastu.

Jihomoravský kraj již dlouhodobě usiluje o uplatňování principů udržitelného rozvoje a odpovědného chování k životnímu prostředí. Od roku 2008 je kraj členem Národní sítě Zdravých měst České republiky a přijal také Deklaraci Projektu Zdravý kraj, jehož cílem je zlepšit zdraví a kvalitu života obyvatel regionu.

Jihomoravský kraj se k iniciativě MŽP připojuje vlastní kampaní #KrajBezPlastu, jejímž cílem je omezit užívání jednorázových plastových obalů a dalších zbytečných plastů v regionu.

“Produkce plastů během posledních let roste exponenciálně a dnes již používáme tolik plastů, kolik papíru. Nikdo neříká, že plasty nepotřebujeme, v některých odvětvích jsou plasty velmi užitečné a potřebné.

Dnes jsou ale bohužel plasty v řadě případů zbytečně nadužívány a jsou používány i v případech, kdy pro ně již existují rozumné alternativy.

Je třeba pozitivně změnit myšlení a chování lidí, a proto je nejlepší začít u sebe,“ sdělil Miroslav Kubásek, který na kraji povede pracovní skupinu kampaně #KrajBezPlastu a který má již dlouholeté zkušenosti s organizováním celorepublikové akce Ukliďme Česko.

Mezi zatím naplánovanými aktivitami je osvěta o potřebě minimalizace zbytečných plastů mezi zaměstnanci krajského úřadu a zaměstnanci příspěvkových organizací Jihomoravského kraje, ekologicky zodpovědné nákupy a motivace k využívání neplastových obalů.

Kraj bude podporovat obce v kampaních, které budou směřovat k omezení produkce plastového odpadu, případně v dalších opatřeních (např. kampaň #Nepetuj, nákup vratných kelímků využitelných při pořádání společenských akcí apod.).

Osvěta bude také probíhat u žáků a studentů jihomoravských škol například formou školních soutěží na téma eliminace plastových odpadů či spolupráce se studentskými parlamenty.

Důležitou součástí bude i propagace myšlenek kampaně #KrajBezPlastu prostřednictvím volených představitelů kraje v rámci jejich setkávání se zástupci podnikatelské sféry, zohlednění myšlenek kampaně při realizaci veřejných zakázek kraje i zakázek příspěvkových organizací a aplikace těchto principů v rámci oficiálních návštěv představitelů Jihomoravského kraje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP