1/2024

Jedinečná rychlonabíjecí stanice posouvá rozvoj elektromobility o stupeň dále

| zdroj: Škoda Auto0

Jedinečná rychlonabíjecí stanice posouvá rozvoj elektromobility o stupeň dále

Kinetická nabíjecí stanice na výstavišti v Letňanech je prvním zařízením svého druhu v České republice a třetím na celém světě. Tuto technologii vyvinul izraelský startup Chakratec, který má za sebou bohaté zkušenosti v této oblasti. Spolupráci s ním v Tel Avivu navázal ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd. 

ŠKODA AUTO na nedávném Smart Mobility Summitu v Tel Avivu koncem října zveřejnila nová partnerství s inovativními startupy, zabývajícími se řešeními nejen pro chytrou mobilitu, ale rovněž inovacemi v softwaru i hardwaru, která nalézají uplatnění v automobilovém průmyslu.

Jednou z těchto nově oznámených firem je Chakratec, který vyvinul akumulační zařízení Kinetic Power Booster. Tato inovativní nabíjecí stanice umožňuje rychlé nabíjení elektromobilů i na místech, kde na to výkon sítě ve skutečnosti nestačí. Stanice pojme výkonové rezervy v síti, roztočí s jejich pomocí setrvačníky do vysokých otáček a uloží tak elektřinu ve formě kinetické energie.

Pokud se k nabíječce připojí elektromobil, začne Kinetic Power Booster energii ve formě elektřiny opětovně vydávat a zvýší dobíjecí výkon na dvojnásobek toho, co poskytuje samotná elektrická síť. Toto řešení se proto nabízí pro nabíjení například v autosalonech nebo nákupních centrech.

Andre Wehner, Chief Digital Officer společnosti ŠKODA AUTO, říká: „Spolupráce s firmou Chakratec ukazuje, jak se z inovativních nápadů mohou díky dobrému scoutingu a cílené podpoře ze strany ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd. v Tel Avivu, stát konkrétní projekty. Naším rozhodnutím, že celosvětově třetí Kinetic Power Booster přivezeme právě do Prahy, ukazujeme, jak cílevědomě pracujeme na komplexní nabídce služeb elektromobility a integrované mobility.“

Vojtěch Fried, manažer elektromobility PRE, k tomu dodává: „Technologie pro zajištění potřebného výkonu v místě dobíjení, vyvinutá firmou Chakratec, je dalším krokem směrem k elektrické budoucnosti individuální mobility. Jakožto provozovatel největší sítě nabíjecích stanic v Praze si velice považujeme toho, že můžeme uvedení Kinetic Power Boosteru z pozice silného partnera doprovázet od samého počátku.“

„Spolupráce se společnostmi ŠKODA AUTO DigiLab a PRE je pro nás významným milníkem. Přijímáme výzvy naší doby a jsme připraveni k tomu, abychom společně se svými partnery elektromobilitu posunuli dál,“ doplňuje Ilan-Ben David, CEO společnosti Chakratec.

U kinetického systému Chakratec, na rozdíl od rychlonabíjecích stanic na bázi baterií, zůstává kapacita na konstantní výši. Jedná se totiž o čistě mechanickou technologii bez chemických článků, která umožňuje zhruba 200 000 nabíjecích a vybíjecích cyklů. To odpovídá životnosti zařízení kolem 20 let.

Technickým srdcem nabíjecí stanice je deset 150kilogramových setrvačníků, uložených v kontejneru, kde rotují ve vakuu. Pokud do nich přichází proud ze sítě, otáčky setrvačníků se zvyšují, při nabíjení vozu pak samy generují proud a přitom jejich otáčky klesají.

Uložená energie vystačí na nabití vozu ŠKODA CITIGOe iV a dalšího elektromobilu současně, a to dvojnásobným výkonem oproti síti. Po vybití potřebují setrvačníky určitý čas na to, aby se zase dostaly na požadované otáčky – v případě 100kilowattové nabíječky v Letňanech to trvá zhruba 45 minut.

Rychlonabíjecí stanici v pražských Letňanech bude provozovat projektový partner, společnost PRE Group, provoz stanice byl zahájen ze strany ŠKODA AUTO a PRE oficiálně v rámci e-SALONu. 

Nabíjecí stanice Chakratec u vstupu do letňanského areálu zůstala a je k dispozici veřejnosti i po skončení e-SALONu. Řidiči elektromobilů elektřinu v Letňanech zatím mohou v pilotní fázi projektu dobíjet zdarma. Ceny a platební metody pro ostrý provoz zveřejní provozovatel později. V závislosti na průběhu pilotní fáze plánují partneři výstavbu dalších rychlonabíjecích stanic se systémem Chakratec v České republice i v dalších zemích.

Foto: Škoda Auto

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA