Reklama

15. 3. 2017  |  Servisní témata  |  Autor: Martin Rojko

Je lepší izolovat střechu skelnou vatou nebo polyisem?

Při výběru izolace pro komerční budovy jsou důležité faktory jako hořlavost, koeficient tepelného odporu nebo stlačená síla. Nabízíme srovnání těchto dvou materiálů.

Střešní izolace budovy hraje kritickou roli v minimalizování tepelných ztrát a energetických nákladech. Izolační materiál by neměl splňovat pouze předepsané technické požadavky, ale nabízet i co nejlepší parametry a trvanlivost.

Co je minerální vlna

Často používaným izolačním materiálem je minerální vlna. Skládá se z anorganických vláken přírodního nebo syntetického původu. Má lepší tepelně-izolační vlastnosti jak polystyren. Své využití má i jako zvuková, případně protipožární izolace.

Minerální vlákno se získává z bazaltu, sideritu, vápence, pískovce, do směsi se přidávají i recyklované suroviny jako sklo nebo koks. Minerální vlna je známá také pod názvy jako skelná vata, struskové vlna, skelná nebo kamenná vlna.

%pst%

Minerální vlna byla poprvé použita v Německu v 19. století a je jedním z prvních komerčně vyráběných izolačních materiálů. Vzniká roztavením skla, horniny, zpěněné strusky a jiné suroviny a jejím zformováním na velmi tenká vlákna podle specifického účelu použití.

Skelná vata se nejčastěji používá při zateplování fasád budov. Mezi její výrobce patří například společnosti Isover, Knauf Insulation, nebo Rockwool. Minerální vlnu lze koupit v každých větších stavebninách. Cena skelné vaty se pohybuje od 1 eur / m2 při tloušťce 50 mm až po téměř 10 eur / m2 tloušťky 220 mm. Aktuální ceníky se dají najít na stránkách prodejců.

Co je polyiso

Polyisokyanurát, také známý jako PIR, polyiso nebo ISO, je termoplast. Obvykle se vyrábí jako pěna a používá se na tvrdou tepelnou izolaci. Z chemického hlediska je podobný polyuretanu (PUR), avšak zastoupení methyl diphenyl diisokyanátu je výšší, kromě dalších rozdílů.

Polyiso bylo vyvinuto v 30. letech minulého století a nejdříve se používalo při izolaci pivních sudů. Od té doby se aplikování materiálu o něco rozšířilo a dnes představuje environmentálně příznivé řešení izolování střechy nebo fasády budov. Obvykle má podobu pevné pěny, stlačené mezi dvěma deskami.

Srovnání minerální vlny a polyisa

Při výběru izolace jsou důležité konkrétní faktory, které jsou porovnávaný jako například hořlavost, koeficient tepelného odporu nebo stlačená síla. John Letts (ze společnosti vyrábějící polyiso) nabízí srovnání polyisa s minerální vlnou při zateplování střech v komerčních ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372