1/2024

Jak vybrat správné čerpadlo? Poradíme vám

| autor: Martina Jandusová0

Jak vybrat správné čerpadlo? Poradíme vám

Čerpadlo je soustrojí složené z pohonné jednotky a vlastního čerpadla, které uděluje vodě pohybovou energii. Slouží k dopravě vody, a způsob dopravy funguje buď nasáváním, nebo vytlačováním.

Každý typ čerpadla je zpravidla určen konkrétnímu účelu, takže v případě, že si zvolíte špatný typ, může dojít k poškození zařízení. Nebo k nehospodárnému provozu, jelikož byste nikdy nedosáhli požadovaného výkonu, a to i přesto, že cena čerpadla byla na trhu poměrně vysoká. Je proto třeba zvážit nejen výběr správného modelu s dostatečným výkon, ale i všechny ostatní vlastnosti.

Složitější instalace v rodinných domech raději konzultujte s odborníky. To samé platí i pro větší objekty či specifické přečerpávací systémy. Ovšem výběr vodního čerpadla na zavlažování zahrady, odvodnění zatopeného sklepu, nebo pro zásobování chaty vodou ze studny hravě zvládnete sami.

Před samotným výběrem správného čerpadla musíme zvážit několik základních faktorů týkajících se jeho budoucího provozu. Čas strávený nad výběrem se vám určitě vrátí v podobě spolehlivého a bezproblémového používání čerpadla, ale i jeho dlouhodobé životnosti bez potřeby četných oprav.

Základní dělení čerpadel:

  • odstředivá (hydrodynamická) čerpadla – jde o nejčastěji používanou variantu. Tato čerpadla jsou vhodná k čerpání čisté i znečištěné vody. Kromě toho dosahuje vysoké průtoky (tedy množství čerpané kapaliny). Používají se především na domácí využití (zavlažování, zásobování vodou z vrtu, odvodňování, přečerpávání).
  • objemová (hydrostatická) čerpadla - přímo přeměňují mechanickou energii na hydraulickou. Do této skupiny patří pístová, membránová či lamelová čerpadla, která jsou používána především pro menší průtoky a vyšší tlaky.

Jakou vodu budeme čerpat?

Před koupí čerpadla je třeba si ujasnit, jakou vodu budeme čerpat - zda vodu pitnou, čistou užitkovou, dešťovou nebo splaškovou. Pokud se voda bude čerpat z jiných než podzemních zdrojů, volte čerpadlo podle stupně znečištění vody.

Pitnou vodu můžete čerpat z podzemních zdrojů, a to pomocí povrchových odstředivých čerpadel nebo ponorných čerpadel. K čerpání užitkové nebo dešťové vody není zapotřebí speciálního typu čerpadla. Přesto se doporučuje zařízení doplnit o sací koš, který zabrání vstupu různých malých částic do čerpadla(listy, tráva atd.).

V případě kalových čerpadel, které jsou určeny k čerpání mírně znečištěné vody, je sací strana vybavená mřížkou, která propustí jen tak velké nečistoty, které čerpadlem projdou zároveň s čerpanou kapalinou. Ale pozor, tento typ čerpadel nelze v žádném případě použít pro čerpání splašků.

Na splaškové vody se nejčastěji používají litinová nebo nerezová čerpadla. Mnohdy je nutné použít čerpadlo s řezacím zařízením, jelikož dokáže hrubé znečištění rozdrtit a následně vyčerpat. Plastové provedení vám postačí v případě, že se chystáte čerpadlo používat pouze občas. Pro stále použití je ale doporučeno pořídit čerpadlo nerezové.

Odkud budeme vodu čerpat?

Při výběru čerpadla je třeba zohlednit i to, zda se jedná o vodu říční či rybniční, vrt nebo studnu, či jak hluboko je voda nebo jak je zdroj vody vzdálen. Povrchová čerpadla mohou vodu čerpat pouze z hloubky do 8 metrů. V případě větší hloubky volíme čerpadlo ponorné. Ponorná čerpadla jsou sice dražší, ale lze je použít téměř vždy.

Technické parametry nehrají ale vždy hlavní roli. V případě čerpání vody z řeky nebo potoka může být rozhodujícímto, jak je pozemekvzdálen od zdroje vody a to kvůli nebezpečí krádeže. V takovém případě se jeví jako lepší varianta použití povrchového čerpadla na vlastním pozemku, než čerpadla ponorného u zdroje vody.

Jak často budeme vodu čerpat?

Je rozdíl, když bude čerpadlo využívánojen občasně, anebo bude vodu čerpat prakticky pořád. Pro občasné použití vybíráme čerpadla plastiková, naproti tomu pro stálé použití jsou doporučována nerezová čerpadla. V případě, že je vody potřeba pro celý rodinný dům, je nutné použít domácí vodárnu.

Domácí vodárna se skládá z několika částí: čerpadla, tlakového spínače, ovládací jednotky, frekvenčního měniče, zpětné klapky nebo tlakoměru. Pokud nemáme mnoho místa můžeme využít kompaktního automatu, čili domácí vodárny kompaktní konstrukce. Výhodou těchto vodáren je, že čerpadlo se spouští pouze v případě, kdy se spotřebovává voda.

Kolik vody budeme čerpat?

Množství vody (průtok) je dalším z faktorů, který bychom měli při výběru zohlednit. Při stanovení množství vody zohledňujeme dva ukazatele: počet osob a spektrum využití vody. Zejména ten druhý je velmi důležitý. Pokud zásobujeme vodou rodinný dům, je nutný výkon okolo 3m³/hod. S dostatečným tlakem. Zatímco, když potřebujeme vodu pro zalévání zahrádky, postačí čerpadla s průtokem do 2 tis. litrů za hodinu.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA