Reklama

27. 11. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Redakce

Jak umožnit lepší přechod na oběhové hospodářství? V Evropě už nápady jsou.

Základem oběhového hospodářství je vnímání odpadu, jako zdroje pro další zapojení se do ekonomiky. Toto vnímání ovšem v realitě spotřebního života naráží na velké překážky. Především ekonomické.

Oběhové hospodářství má své překážky

Není pochyb o tom, že při současných cenách primárních surovin, nebude přechod od lineárního k oběhovému hospodářství jednoduchý. Úprava odpadu schopného znovuvyužití a recyklace vyžaduje náklady, které se nutně musí promítnout do celkové ceny výsledného produktu.

Chceme-li se tedy k primárním zdrojům chovat ohleduplně a v co nejvyšší míře s nimi šetřit, bude to něco stát. Výroba z recyklátu bude finančně náročnější a na trhu bude cenově konkurovat jen velice obtížně výrobkům z primárních surovin. Nástrojů může být více.

Podpora je nutná

V České republice se sice o zavedení oběhové hospodářství hovoří stále častěji, ale konkrétní ekonomické fiskální kroky, které by umožnily lépe využívat zdroje, zatím nejsou. U našich západních sousedů již přišli s konkrétními kroky.

Německá agentura pro životní prostředí UBA navrhla revizi pravidel EU o dani z přidané hodnoty (DPH), aby umožnila nižší sazbu ve výši 7% za produkty využívající zdroje efektivněji.

Prezident UBA Maria Krautzberger řekl: "Jistě to nebude snadná diskuse, ale v Evropské unii musí proběhnout. V Německu by systém mohl být aplikován také na služby, například na opravy."

Řešení nabízí úprava ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372