Reklama

8. 3. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Jak se banky podílí na environmentálních projektech?

Teplárenství je u nás velmi rozšířeným oborem s dlouholetou tradicí. Tlak na environmentálně šetrný provoz ale bude vyžadovat razantní snížení emisí, zvýšení efektivity a také využití možností podílet se na odstraňování odpadů energetickým využitím.

To bude vyžadovat nemalé investice do technologií. Z tohoto vyplývají následující otázky, které nám zodpověděl Pavel Pelčák, z Komerční banky, a.s.

Jakým způsobem se chce KB podílet na projektech modernizace teplárenských zařízení?

Komerční banka je připravena se podílet na modernizaci teplárenských zařízení včetně cesty energetického využití odpadů. V první řadě hodnotíme udržitelnost projektu v dlouhodobém horizontu a zároveň přínos/dopady projektu pro životní prostředí.

Jinými slovy je pro nás důležité jaké vstupy teplárna využívá, jakou technologii používá včetně dopadů na životní prostředí a zda cenová politika zabezpečuje návratnost investic a nezvyšuje riziko odpojování. Tady bych se rád ještě jednou zastavil u samotné technologie.

%pst%

Pro banku je důležité vyhodnotit i samotnou technologii, do jaké míry je unikátní na současném trhu a jaké reference jsou k dispozici pro vyhodnocení deklarovaných parametrů. Při tom všem jsme si samozřejmě vědomi, že investice do teplárenství jsou návratné dlouhodobě.

Jak pobíhá kontrolní činnost nad realizací projektu ze strany KB? Existují slabá místa, která můžou způsobit opuštění projektu? Která to jsou?

Kontrolní činnost nad realizací jednotlivých projektů probíhá různě. Je to závislé od velikosti projektu, jeho komplexnosti a termínů pro dokončení. Využíváme běžné kontrolní zprávy o postupu realizace zpracované klientem až po zprávy nezávislé společnosti, která dohlíží na postup a vyhodnocuje případná rizika projektu.

Zajímá nás dodavatel technologie, resp. dodavatele díla jako celku, jeho garance resp. servisní smlouvy. Může nastat situace, že odmítneme financovat projekt, který bude realizovat dodavatel, se kterým nemáme pozitivní zkušenosti.

Podílí se v současné době již na některých projektech?

V současné době samozřejmě existují projekty, které banka financuje, nebo nabídku financování teplárně poskytla. Stejně tak jsme v pozici banky, která řeší financování dodavatele samotné modernizace.

Jedná se o teplárny velikosti jednotek MW a stejně tak velké projekty. Bez souhlasu klienta o nich nemohu konkrétně hovořit. Jak ale víte, tak se dají projekty resp. tendry na modernizace tepláren dohledat ve veřejných ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372