2/2023

Jak nejlépe před prázdninami napustit bazén?

| autor: TZ Veolia0

Jak nejlépe před prázdninami napustit bazén?

Na první pohled nejlevnější cestou je samozřejmě dešťová voda, ta je ale i nejméně hygienická.

Když se rozhodnete tuto vodu alespoň trochu vyčistit a upravit, počítejte s tím, že se vám to nakonec spíše prodraží a ne vždy se dočkáte správné kvality.

Trubka, nebo studna?

Jako první vás jistě napadne klasické napouštění z vodovodu. I tato varianta má ale svá úskalí, a to hlavně proto, že veřejná vodovodní síť není primárně určená pro tak velké odběry, jako je napouštění bazénů.

Kvůli vysokému proudu vody a jejímu tlaku v trubkách může dojít k většímu uvolnění nečistot a tím i k zakalení vody v bazénu. Dalším problémem může být i hrozící pokles tlaku v celé síti, který se může projevit nejen v jiné části vašeho domu, ale také u sousedů.

Pokud se přece jen rozhodnete pro napouštění z vodovodní sítě, napouštějte opravdu pomalu, ideálně na třetinu nebo maximálně polovinu proudu a nejlépe přes noc mimo odběrovou špičku.

Obdobné nebezpečí nečistot hrozí i při delším napouštění z vlastní studny. Setkat se v takovém případě můžete s dalšími nežádoucími látkami nebo například těžkými kovy ve vodě.

Cisterna je jistota

Stále oblíbenější možností, o které ale řada lidí neví, je nechat si vodu dovézt v cisterně. Zaplatíte za dopravu, ušetříte za stočné.

Současně se vyhnete zdlouhavému napouštění z vodovodu a hlavně předejdete problémům s tlakem a případným nežádoucím zákalům vody. Máte tak jistotu, že neohrozíte sousedy a váš bazén bude napuštěný čistou a kvalitní vodou.

Zvláště pokud máte děti, které jsou na jakékoliv nečistoty ještě citlivější, se vyplatí zvážit tuto variantu. Cisternu vám přistaví váš dodavatel pitné vody.

Hydrantům se raději vyhněte 

Rozhodně se ale nikdy nepokoušejte napouštět bazén z veřejného vodovodního hydrantu. Obdobnou situaci řešili například před pár lety v Káranicích, kde se jeden muž rozhodl napustit bazén z pouličního hydrantu a ohrozil tak dodávku vody pro okolních 14 obcí.

Na krádež však pracovníci vodáren rychle přišli a škody vyčíslili na několik tisíc korun. Spolu s následnou pokutou se tato cesta opravu nevyplatí.

V případě zájmu o napuštění bazénu z cistern se neváhejte obrátit na svou vodárenskou společnost v příslušném kraji: 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP