Reklama

20. 2. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Jak může Indie do roku 2030 splnit své požadavky na energii? Díky Měsíci

Není nic nového na získávání energie ze slunečního záření, podle indického vědce by zdrojem energie mohl být i Měsíc.

Sivathanu Pillai, vědec z Indian Space Research Organisation (ISRO) a bývalý šéf BrahMos Aerospace, v neděli uvedl, že Indie by do roku 2030 mohla naplnit své energetické potřeby těžbou Helia-3 z Měsíce.

Helium-3 se na Zemi vyskytuje velmi vzácně a je navrženo jako palivo druhé generace pro termonukleární fúzi.

Měsíční prach bohatý na Helium-3 a jeho těžba je prioritním programem pro ISRO. Pillai uvedl, že i jiné země pracují na tomto projektu a hélia je na Měsíci tolik, že by mohlo uspokojit požadavky na energii celého světa. ISRO plánuje celý proces těžby a transportu hélia zpátky na Zemi.

%pst%

Vytvoření nízko nákladových přístupů k Měsíci a vývoj víceúčelových a opakovaně použitelných vozidel by mohlo také výrazně pomoci planetární těžbě a vesmírné turistice.

„Za pár desítek let budou lidé jezdit na svatební cestu na měsíc,“ uvedl Pillai na třídenním semináři ORF-Kalpana Chawla Space Policy Dialogue organizovaném Observer Research Foundation.

Indie nyní uznává rostoucí požadavky kosmických technologií pro národní bezpečnost a začíná se zaváděním příslušných politických a institucionálních rámců, prozradil Lt Gen P.M. Bali, generální ředitel plánování indické armády.

Poukázal na to, že v současné době Indie vlastní jednu z největších konstelací satelitů komunikace a dálkového snímání pokrývající Asii a Tichomoří. Spuštění GSAT-7 v roce 2013, prvního indického specializovaného vojenského satelitu, svědčí o tom, že Indie nahlíží na využívání vesmíru pro národní bezpečnost.

Lt Gen Bali sdělil, že ačkoliv Indie pokračuje s civilní zaměřením ve svém vesmírném programu, měnící se regionální a globální realita vyžaduje rozvoj vojenských prostředků na zemi a ve vesmíru, jakožto i rozvíjející se regionální a globální moc.

Zdroj: http://www.dawn.com/news/1315836

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372