2/2023

Jak může Indie do roku 2030 splnit své požadavky na energii? Díky Měsíci

| autor: Martina Jandusová0

Jak může Indie do roku 2030 splnit své požadavky na energii? Díky Měsíci

Sivathanu Pillai, vědec z Indian Space Research Organisation (ISRO) a bývalý šéf BrahMos Aerospace, v neděli uvedl, že Indie by do roku 2030 mohla naplnit své energetické potřeby těžbou Helia-3 z Měsíce.

Helium-3 se na Zemi vyskytuje velmi vzácně a je navrženo jako palivo druhé generace pro termonukleární fúzi.

Měsíční prach bohatý na Helium-3 a jeho těžba je prioritním programem pro ISRO. Pillai uvedl, že i jiné země pracují na tomto projektu a hélia je na Měsíci tolik, že by mohlo uspokojit požadavky na energii celého světa. ISRO plánuje celý proces těžby a transportu hélia zpátky na Zemi.

%pst%

Vytvoření nízko nákladových přístupů k Měsíci a vývoj víceúčelových a opakovaně použitelných vozidel by mohlo také výrazně pomoci planetární těžbě a vesmírné turistice.

„Za pár desítek let budou lidé jezdit na svatební cestu na měsíc,“ uvedl Pillai na třídenním semináři ORF-Kalpana Chawla Space Policy Dialogue organizovaném Observer Research Foundation.

Indie nyní uznává rostoucí požadavky kosmických technologií pro národní bezpečnost a začíná se zaváděním příslušných politických a institucionálních rámců, prozradil Lt Gen P.M. Bali, generální ředitel plánování indické armády.

Poukázal na to, že v současné době Indie vlastní jednu z největších konstelací satelitů komunikace a dálkového snímání pokrývající Asii a Tichomoří. Spuštění GSAT-7 v roce 2013, prvního indického specializovaného vojenského satelitu, svědčí o tom, že Indie nahlíží na využívání vesmíru pro národní bezpečnost.

Lt Gen Bali sdělil, že ačkoliv Indie pokračuje s civilní zaměřením ve svém vesmírném programu, měnící se regionální a globální realita vyžaduje rozvoj vojenských prostředků na zemi a ve vesmíru, jakožto i rozvíjející se regionální a globální moc.

Zdroj: http://www.dawn.com/news/1315836

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP