Reklama

30. 4. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Jak drony pomáhají na skládkách odpadu

Nová technologie umožňuje lepší monitorování, zpracování dat, efektivnější využívání prostoru skládky, upozorňování na problémová místa. To vše při nižších nákladech.

Drony, tedy dálkově pilotované létající zařízení, nacházejí stále širší uplatnění i v odpadovém hospodářství. Dosud se nejčastěji používaly při leteckém snímkování nebo získávání video záběrů skládek ze vzduchu.

Výhodnost dronů je patrná zejména při velkých skládkách, kde mohou fotografovat méně přístupná místa a umožnit včasné vyřešení problémů. To je jen část z palety uplatnění, pro které je tato technologie vhodná.

Drony umožňují lepší sledování a využívání prostoru skládky

"Je předpoklad, že drony budou vybaveny GPS jednotkami, tepelnými kamerami a čidly, aby mohly monitorovat tato místa. Mohlo by to snížit náklady na drahé monitorování, které se v současnosti provádí lidmi v nebezpečném terénu," míní Anne Germain, ředitelka pro odpadní a recyklační technologii americké Asociace odpadového hospodářství a recyklace.

"Drony pomáhají provozovatelům skládek maximalizovat vzdušný prostor, vyhodnocovat stabilitu svahu a monitorovat místa s erozí, stojatou kapalinou nebo jiné problémové oblasti," tvrdí David Biderman, výkonný ředitel Asociace pevného odpadu v Severní Americe.

"Také se používají při hodnocení integrity pokrývky a speciálně užitečné jsou při vyhodnocování škod po velké klimatické události."

Rychlejší výsledky mapování skládky jako z letadla

Mapování pomocí dron- poskytuje provozovateli často komplexní pohled na areál skládky rychleji než pozemní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372